Buraki cukrowe, rolnictwoJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPlony w roku 2023

GUS: w tym roku dobrze obrodziły buraki. Ale rolnicy zebrali mniej zbóż i ziemniaków

19.12.2023., 10:30h
Producenci buraka w roku 2023 mogą mówić nie tylko o dobrej cenie, ale również zadowalających plonach. Jak wynika z analizy szacunkowej wyników zbiorów ziemiopłodów rolnych GUS, mniejsze zbiory odnotowali plantatorzy ziemniaków i zbóż. Jakie były zbiory w pozostałych uprawach?

Zbiory buraka cukrowego w roku 2023

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące szacunkowych wyników produkcji poszczególnych upraw w Polsce za rok 2023. Wśród roślin, które plonowały najlepiej i były skupowane za wysoką cenę, znalazły się buraki cukrowe. Jak podaje GUS, zbiory buraka cukrowego w roku br. osiągnęły poziom 16,0 mln t. Jest to wynik o 13% wyższy niż w roku 2022.

Jak zaznaczają analitycy, zbiór wysokich plonów był możliwy dzięki sprzyjającemu przebiegowi warunków pogodowych. Plantatorzy buraka cukrowego wiele zawdzięczają sierpniowym opadom deszczu, które przełożyły się na wilgotność gleby oraz przyrost masy korzeni. Eksperci zaznaczają jednak, że nierównomierne opady miały wpływ na polaryzację tej rośliny. W związku z szybkim wystąpieniem przymrozków doszło również do komplikacji i odroczenia zbiorów buraka w niektórych regionach kraju.

Zbiory zbóż podstawowych mniejsze od tych z roku 2022

Pomimo tego, że ogólna liczba zbiorów zbóż w roku 2023 była wyższa od sumy z roku 2022 o 0,5% i wyniosła 35,8 mln t, to nie znalazło to odzwierciedlenia w wyniku zbiorów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi, których zebrano 26,5 mln t. Jest to suma niższa od ubiegłorocznej o 0,4 mln t, czyli 2%. Mniej zebrano również zbóż jarych, bo łącznie z mieszankami było to 4,2 mln t, czyli o 0,6 mln t mniej, tj. 13%. Z wyższego wyniku mogli się cieszyć producenci zbóż ozimych, których zebrano o 1% więcej niż w roku poprzednim, czyli 0,2 mln t, razem 22,2 mln t.

Jak wskazują eksperci GUS, zbiory zbóż w roku 2023 odbyły się w sierpniu i trwały dość długo ze względu na padający deszcz, który nie tylko uniemożliwiał zbiory, ale również zwiększał wilgotność ziarna i redukował poziom białka w zbieranym zbożu. Ostatecznie żniwa na obszarze całego kraju zakończyły się wraz z początkiem września.

Mniejsze zbiory ziemniaków w roku 2023

Producenci ziemniaka w roku 2023 również zebrali mniejszy plon od tego, na który liczyli. Z szacunków GUS wynika, że zbiory ziemniaków zarówno z plantacji, jak i ogródków przydomowych wyniosły łącznie ok. 5,6 mln t i były niższe od ubiegłorocznych o ok. 7%, czyli 5,6 mln t. Zdaniem analityków, na taki wynik miały wpływ niekorzystne warunki atmosferyczne, które znacząco wpłynęły na przebieg wegetacji ziemniaków. Ostatecznie również jakość bulwy oceniono przeciętnie.

Którzy rolnicy zebrali więcej plonów, a którzy mniej z pozostałych upraw?

Jak wynika z pozostałych analiz szacunkowych GUS za rok 2023, większy plon od ubiegłorocznego zebrali również producenci:

  • rzepaku i rzepiku – ok. 3,7 mln t, tj. o 3% więcej niż w roku 2022,
  • kukurydzy uprawianej na ziarno – ok. 9,2 mln t.

Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno oszacowano na ok. 9,2 mln t, tj. o ok. 8% więcej od ubiegłorocznych.

Natomiast mniejsze zbiory w br. zostały odnotowane w następujących plantacjach:

  • warzyw gruntowych – 3,8 mln t, tj. ok. 3% mniej niż w roku 2022,
  • owoców z krzewów owocowych i jagodowych – 0,6 mln t, tj. ok. 6% mniej niż w roku 2022.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: GUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:02