John DeereJohn Deere
StoryEditorRolnictwo precyzyjne

Rolnictwo 4.0: John Deere wskazuje 4 składowe technologii rolnictwa precyzyjnego potrzebne na start

18.12.2023., 16:00h
Rolnicy w swoich gospodarstwach coraz chętniej wykorzystują rolnictwo precyzyjne. Dzięki stosowaniu nowoczesnych i dokładnych technologii zbierają większe plony i rozwijają swoją wiedzę z tego zakresu. Jedną z firm oferujących rolnikom precyzyjne systemy jest John Deere. O pierwszych systemach naprowadzania tej marki mówiono już w latach 80. ubiegłego wieku.

Czym jest rolnictwo 4.0?

Jak podaje firma John Deere, na rolnictwo 4.0 składają się trzy podstawowe stwierdzenia:

 • zaangażowanie w rozwój rolnictwa,
 • poprawa efektywności rolnictwa,
 • działanie na rzecz planety i komfortu operatorów maszyn.

Rolnictwo 4.0 – czym jest dla rolników?

Rolnictwo 4.0 stanowi synonim rolnictwa inteligentnego, precyzyjnego i precyzyjnej uprawy roli. Do jego głównych zadań należy umożliwienie wejścia rolnikom na wyższy poziom prowadzenia działalności.

Na jakich obszarach skupia się rolnictwo 4.0?

Rolnictwo 4.0 skupia się na czterech następujących obszarach:

 • pomiarach bazujących na geolokalizacji,
 • działaniu opartym o robotykę,
 • transmisji danych wykorzystującej big datę,
 • czasie, w kontekście którego ważne są urządzenia autonomiczne.

Jakie rozwiązania proponuje rolnikom firma John Deere?

Rozwiązania oferowane rolnikom przez firmę John Deere charakteryzuje kompleksowość, maksymalizacja praktyczności oraz optymalizacja pracy przy użyciu danych we właściwy sposób.

Jak wskazują przedstawiciele firmy John Deere, rolnik zainteresowany wdrożeniem rozwiązań precyzyjnych, dokona tego po wdrożeniu czterech poniższych elementów:

 • wyświetlacza G5 lub G5 Plus, który stanowi podstawowy element wyposażenia obecnie produkowanych maszyn John Deere; jest dotykowy i umożliwia połączenia zdalne; model G5Plus na tle wcześniejszych wersji wyróżnia się szybkością i naprowadzaniem AutoTracTM, sterowaniem sekcjami i zmiennym dawkowaniem w standardzie oraz większym o 35% monitorem, co wpływa na  podniesienie wygody pracy operatora, a ich montaż jest możliwy w każdej maszynie John Deere,
 • JDLinkTM to bezpłatna technologia dla wszystkich maszyn John Deere, które są wyposażone w moduł MTG, co pozwala na wizualizowanie i porównanie z nich danych w obrębie całej floty John Deere, które dotyczą zużycia paliwa, obciążenia silnika, czy tempa pracy w czasie rzeczywistym, funkcja ta umożliwia również analizę i pozyskanie danych agronomicznych w wyświetlaczy John Deere,
 • odbiornik StarfireTM w wersji Starfire 7000 ze znowelizowaną konstrukcją zapewni osiągnięcie dokładności między przejazdami do 2,5 cm i do 5 lat powtarzalności dla sygnału satelitarnego SF-RTK oraz długoterminową powtarzalność dla sygnałów RTK; jak zaznacza producent, te odbiorniki śledzą obecnie 4 konstelacje satelit (GPS, GLONASS, GALLIELO, BEIDOU), dzięki czemu zagwarantowana jest stabilność sygnału i osiąganie pełnej dokładności w bardzo krótkim czasie,
 • John Deere Operations CenterTM to bezpłatna platforma dla każdego rolnika pozwalająca na w pełni cyfrowe zarządzanie gospodarstwem, która jest dostępna w wersji internetowej i można z jej korzystać zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.

Rolnicy zainteresowani dotacjami na rolnictwo 4.0

Zainteresowanie rolników rolnictwem precyzyjnym jest wysokie, o czym świadczy tempo, w jakim składali wnioski w ostatnim naborze. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższych artykułach:

Rolnictwo 4.0: będzie nowy nabór wniosków na dotacje. Kiedy ruszy?

Rolnictwo 4.0: ARiMR po 3 dniach kończy nabór wniosków! Zostały już tylko godziny

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: John Deere  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 04:52