StoryEditorpozostałe rośliny

Ile warta jest słoma i nawozy zielone?

17.10.2022., 11:10h
Wraz z drastycznym wzrostem cen nawozów mineralnych wrosła też wartość nawozowa słomy, resztek pożniwnych i nawozów zielonych. Ale ich wartość nawozowa liczona w zawartości makro- i mikroelementów to jeden bonus. Drugi, to próchnicotwórcza materia organiczna.

Za najlepsze nawozy organiczne, do których należą nawozy zielone, uważa się bobowate i mieszanki bobowatych z innymi gatunkami. Z praktycznego punktu widzenia lepszą rośliną na nawóz zielony będzie ta, która wytworzy najwyższy plon suchej masy materii organicznej. Nie można jednak pomijać również wartości pozostawionych resztek pożniwnych, słomy, liści buraczanych.

Na nawóz zielony najlepiej jest uprawić rośliny w międzyplonach

Obecna sytuacja skłania do głębszych analiz i dokładnego liczenia. Np. wartość nawozową poplonów przedstawia się w ekwiwalencie obornika. To dobre porównanie, ale i spore uproszczenie, bo obornika nie da się zastąpić. Z kolei wartość zawartych składników pokarmowych w przyorywanej słomie można skalkulować w oparciu o cenę czystych składników w nawozach mineralnych. Taką kalkulację po cenach nawozów z maja br. w oparciu o dane wartości nawozowej IUNG pokazujemy w tabeli 1 (źródło:bactimsloma.pl). A w tej kalkulacji absolutnym liderem jest kukurydza. Wartość nawozowa słomy i resztek pożniwnych po kukurydzy zbieranej na ziarno jest oszacowana na 3460 zł/ha.

Na nawóz zielony najlepiej jest uprawiać ro...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 16:44