StoryEditorsadownictwo

Innowacyjne nawadnianie sadów z Polski

08.01.2022., 10:01h
Latem ub.r. tygodnik TIME ogłosił 100 najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych za rok 2021. Jedno z nich jest testowane i udoskonalane w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach w ramach współpracy z firmą SUPPLANT Sp. z o.o.

Efektywne nawadnianie sadów w skali międzynarodowej

To innowacyjne rozwiązanie testowane jest w realizowanym projekcie NCBR "Innowacyjny system racjonalnego gospodarowania wodą w uprawach roślinnych". Celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (oraz przygotowania do wdrożenia) w zakresie opracowania i zweryfikowania w warunkach Polski tego innowacyjnego w skali międzynarodowej, rozwiązania do efektywnego nawadniania roślin sadowniczych.

Badania pilotażowe prowadzone na jabłkach

W przypadku badań prowadzonych w Instytucie są to jabłonie. Planowano także prace badawcze na czereśniach. Instalacje pilotażowe wykonano w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa oraz w gospodarstwie państwa Rokickich w Białej Rawskiej. Sterowanie nawadnianiem prowadzone jest w oparciu o dane meteorologiczne, pomiary wilgotności gleb oraz system czujników mierzący dynamikę przyrostu średnicy pni drzew oraz średnicy owoców (zdjęcie).

Projekt obejmie również opracowanie taniego i precyzyjnego czujnika do pomiaru parametrów roślinnych oraz inteligentnego kontrolera nawadniania. Rozwiązania te mają być dopasowane do potrzeb i możliwości małych i średnich gospodarstw.

Czujnik mierzący dynamikę przyrostu średnicy owoców

  • Czujnik mierzący dynamikę przyrostu średnicy owocówOprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marek Kalinowski za informacją IO – PIB w Skierniewicach pt. Innowacyjne nawadnianie sadów, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1/2022 na str. 24. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: IO – PIB w Skierniewicach

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 21:11