StoryEditorrzepak

Intensywna ochrona rzepaku i zbóż może się opłacać

30.05.2022., 07:05h
Wraz z ekspertami technicznymi Syngenta, Pawłem Sobolewskim i Januszem Malanowskim, ponownie odwiedziliśmy 10 maja gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich, położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka. Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe.

Poletka są przygotowane na spotkanie z cyklu Pola Klasy S, które odbędzie się w Kostrogaju 9 czerwca. Sprawdziliśmy, w jakim stanie są zasiewy rzepaku, pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego. Wiele potrzebnych zabiegów planowanych w czasie naszej pierwszej wizyty (9 marca br.) zostało wykonanych. Generalnie pola są w idealnym stanie – zdrowe, wystymulowane, dożywione i ochronione. Żal można mieć tylko do pogody, bo deszcz przydałby się bardzo.

Wiosenne chłody odbiły się na łodygach rzepaku

Tego dnia rzepak intensywnie kwitł, jęczmień ozimy strzelał pierwszymi ościami, a pszenica ozima była w fazie liścia flagowego. Powoli, ale w zaledwie 4 dni od siewu, zaczynała kiełkować także kolekcja 23 odmian kukurydzy. Część zastosowanej ochrony od jesieni do 9 marca br. opisywaliśmy w nr. 12 TPR. Co stosowano później i co jeszcze przed nami? O co warto zadbać w tych uprawach do żniw? Nie powinniśmy się nawet zastanawiać, bo środki ochrony roślin nie zdrożały aż tak bardzo, jak nawozy. Przy bardzo wysokich cenach płodów rolnych, zwłaszcza nasion rzepaku kroczącego w kierunku kolejnej magicznej bariery 5 tys. zł/t nasion, koniecznie należy chro...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 13:46