StoryEditorrzepak

Jak bezpiecznie przesiewać rzepak, gdy trzeba zlikwidować plantację?

14.03.2022., 09:03h
Aktualna sytuacja jest dobra. Do tej pory plantacje rzepaku ozimego z małymi wyjątkami są w dobrym i bardzo dobrym stanie. Jeżeli jednak z różnych przyczyn plantacja musi być zlikwidowana, pamiętajmy o zasadach bezpiecznego przesiewu, bo, niestety, każdego roku nawet po łagodnej zimie plantacje rzepaku ozimego są likwidowane.

Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, może to być zgnilizna rzepaku albo nieoczekiwany nalot i lądowanie tysięcy głodnych dzikich gęsi. Przesiew może być konieczny i najważniejsze jest wtedy uwzględnienie właściwości substancji czynnych zastosowanych jesienią herbicydów.

Korzystaj z wiedzy i doświadczeń naukowców z IOR PIB

Zdecydowana większość herbicydów jest bezpieczna dla roślin następczych. Po zastosowaniu niektórych konieczne jest wykonanie przed przesiewem orki wiosennej. Są jednak i takie, po których nie powinniśmy siać konkretnych gatunków roślin jarych. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach najbezpieczniejszą opcją jest przesiew rzepaku ozimego rzepakiem jarym. Dziś przypominamy informacje o możliwym następstwie roślin po likwidowanej plantacji rzepaku, w której jesienią stosowane były herbicydy. Korzystamy w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia naukowców z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu zawartych w specjalnym opracowaniu.

Pokrótce (za informacjami IOR) omówimy substancje czynne z przykładami herbicydów, które je zawierają i zalecenia w zakresie możliwości przesiewu po ich zastosowaniu jesieni...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:47