StoryEditorZiemniaki

Jak chronić plantację przed zarazą ziemniaka?

25.05.2022., 09:05h
Zaraza to najgroźniejsza choroba ziemniaka i nie trzeba nikogo przekonywać, że jej ograniczanie jest konieczne. Najważniejsza jest profilaktyka (niszczenie źródeł infekcji, podkiełkowywanie i pobudzanie sadzeniaków), ale i wiedza o sprawcy.

Jak pisaliśmy niedawno, zaraza ziemniaka zmienia się dzięki obecności dwóch typów kojarzeniowych (A1 i A2) rozmnaża się płciowo tworząc nowe agresywne rasy. Dziś właśnie o nowych rasach, chociaż bardziej fachowym jest określenie nowych linii klonalnych zarazy oraz rosnącym znaczeniu infekcji odglebowych z oospor.

Drugi typ kojarzeniowy przyczyną nowych linii klonalnych zarazy

Drugi typ kojarzeniowy zarazy który pojawił się w Europie umożliwił sprawcy rozmnażanie płciowe. To zaś doprowadziło do możliwości wytwarzania i zimowania oospor w glebie, jako dodatkowego źródła infekcji pierwotnej, rozpoczynającego epidemię zarazy ziemniaka. Ten drugi typ kojarzeniowy jest też przyczyną tworzenia się nowych linii klonalnych zarazy.

Oospora stanowiąca źródło infekcji nie poraża roślin bezpośrednio. W warunkach wysokiej wilgotności oospory kiełkują strzępką rostkową, na której rozgałęzieniach tworzą się sporangia z pływkami. Uwolnione do gleby zoospory, z rozpryskującymi kroplami deszczu są przenoszone na dolne części łodyg i liście roślin ziemniaka. Niestety, nowe genotypy zarazy ziemniaka charakteryzują się fenotypowo znacznie większ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2023 19:11