StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak chronić sad przed owocówkami: jabłkóweczką i śliwkóweczką?

18.08.2022., 16:08h
Owocówki są szkodnikami, których gąsienice żerują w owocach. Jabłkóweczka uszkadza jabłka i gruszki a śliwkóweczka śliwki. Tym samym, stanowią zmorę wszystkich sadowników. Zdarza się, że w sadach niechronionych podczas zbioru stwierdza się kilkadziesiąt procent uszkodzonych owoców.

Dorosłe owocówki jako motyle (należą do rodziny zwójkowatych) pojawiają się w sadach po kwitnieniu drzew. Z tym że śliwkóweczka rozpoczyna loty o kilka dni wcześniej niż jabłkóweczka, choć w niektórych rejonach loty następują w podobnych terminach. Z zimujących gąsienic następują wyloty już wykształconych motyli, które trwają około 6 tygodni. Po zapłodnieniu samice składają jaja na owocach, choć jabłkóweczka również na liściach. Składanie jaj i aktywność motyli są uzależnione od warunków atmosferycznych. U owocówki śliwkóweczki loty i składanie jaj są możliwe przy temperaturze powyżej 12 stopni C, natomiast owocówka musi mieć minimum 15 stopni C. Dodatkowym utrudnieniem dla nich są silne wiatry i opady deszczu.

Jaka jest biologia rozwoju owocówek?

Rozwój jaj owocówek trwa od kilku do kilkunastu dni. Samice jabłkóweczki składają biało perłowe jaja o kształcie spłaszczonego krążka, z lekkim uwypukleniem po środku, z których wykluwają się gąsienice. W 3 do 6 dni po złożeniu przez osłonkę jaja widać różowy krążek a na 1 do 2 dni przed wylęgiem widoczna jest czarna główka gąsienicy. Gąsienice są białoróżowe, doras...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 08:40