StoryEditorkukurydza

Jak odchwaszczać kukurydzę powschodowo?

04.05.2022., 18:05h
Jakie odmiany kukurydzy najlepiej sprawdzają się i sprzedają na Podkarpaciu? O czym warto pamiętać prowadząc uprawę tej rośliny? Na te i inne pytania odpowiada Błażej Bieniasz, plantator i sprzedawca materiału siewnego kukurydzy z podrzeszowskiej Łąki.

Wieś Łąka w gminie Trzebownisko to przedmieścia Rzeszowa. Odległość z siedziby gospodarstwa Błażeja Bieniasza do granic administracyjnych miasta wynosi tylko 4 km. Niewiele dalej stąd do lotniska w Jasionce, gdzie niedawno lądował Air Force One z prezydentem Joe Bidenem na pokładzie i gdzie obecnie stacjonują wojska amerykańskie.

Gospodarstwo założył dziadek Józef Ślisz zasłużony dla rolnictwa

- Sąsiedztwo miasta i lotniska nie ułatwia rozwijania gospodarstwa – mówi Błażej Bieniasz. – Firmy inwestują w pobliżu portu lotniczego windując ceny gruntów do niebotycznych poziomów. Ziemia z przetargach osiąga takie ceny, że trudno liczyć na zwrot poniesionych kosztów w jakiejś sensownej perspektywie.

Gospodarstwo w tym miejscu działa już od trzech pokoleń. W 1961 roku założył je Józef Ślisz, dziadek pana Błażeja. To postać zasłużona dla polskiego ruchu ludowego. Sygnatariusz porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, a po 1989 r. m.in. wicemarszałek Senatu RP.

Gdy dziadek zmarł, miałem kilka lat. Siłą rzeczy wspomnienia są więc zatarte. Ale pamiętam, że woził mnie ciągnikiem – opowiada pan Błażej. – Kiedy dziadek zaczy...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 10:24