StoryEditorMateriał promocyjny

Jak ograniczyć stres roślin stosując biostymulatory?

08.06.2022., 12:06h
Takie czynniki środowiskowe jak: susza, poparzenia słoneczne, podtopienia czy przymrozki znacząco wpływają na stres, jaki odczuwają rośliny, a to bezpośrednio odbija się na naszych plonach i finansach. Jak ochronić plon, łagodząc skutki stresu?

Aby poradzić sobie ze stresem, bez względu na to, czy jest biotyczny, czy abiotyczny, roślina musi wyprodukować białka ochronne dla zapewnienia jej właściwego odżywienia. Niezbędne 18 aminokwasów, które zawierają białka ochronne, pozwalają roślinie łatwiej radzić sobie z warunkami stresowymi.

Mniejszy stres to większe plony

 Dostarczenie aminokwasów stymuluje rośliny do zwiększenia produkcji fitohormonów, co przekłada się na przyspieszenie wzrostu i zachodzących w nich procesów fizjologicznych. Zastosowanie aminokwasów wspomaga rozwój systemu korzeniowego w szczególności korzeni włośnikowych, co zapewnia lepsze wchłanianie i transport składników mineralnych w roślinie. Aminokwasy ograniczają skutki stresów (tj. susza, grad, przymrozki, wiatr, chłody, upały czy gwałtowne zmiany temperatury) i pozytywnie wpływają na regenerację roślin po wystąpieniu niekorzystnych warunków. Z dostarczonych aminokwasów roślina może bowiem wykorzystać gotowe białka, jakich akurat potrzebuje i skierować je w te miejsca, gdzie konieczne jest usprawnienie procesu metabolicznego.

Najcenniejsze dla roślin są aminokwasy lewoskrętne L-alfa, które są biologicznie aktywne i łatwo przyswajalne. Wytwarza się je z białek w procesie hydrolizy enzymatycznej. Metoda ta polega na rozkładzie białka przez określone enzymy, które rozkładają łączenia poszczególnych aminokwasów. W efekcie tego procesu uzyskuje się wolne i nieuszkodzone aminokwasy lewoskrętne L-alfa.

Polski producent Agro-Sorb produkuje preparaty, które zawierają wolne aminokwasy lewoskrętne (m.in. alanina, arginina, cysteina, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, kwas asparaginowy, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, prolina, seryna, treonina, tryptofan, tyrozyna, walina), wytworzone w procesie hydrolizy enzymatycznej. Gamę produktów preparaty AGRO-SORB FoliumAGRO-SORB Radiculum i linia L-Amino+ w skład której wchodzą: L-Amino+, L-Amino+ Humus, L-Amino+ Ca, L-Amino+ Mg, L-Amino+ B, L-Amino+ K.

Stymulator wzrostu AGRO-SORB Folium jest przeznaczony do stosowania dolistnego
w formie opryskiwania roślin. Oprócz wysokiej zawartości biologicznie czynnych wolnych aminokwasów L-alfa zawiera mikroskładniki pokarmowe (B, Mn, Zn). Jeden litr Agro-Sorb Folium zawiera ponad 150g substancji organicznych.
Pozostałe preparaty z linii L-Amino+ czyli L-Amino+ Ca. L-Amino+ Mg, L-Amino+ B,
L-Amino+ K - to specjalistyczne środki do zapobiegania i korekty niedoborów: wapnia (Ca), magnezu (Mg), boru (B) oraz potasu (K). Zastosowanie unikalnej technologii produkcji
L-Amino+  zapewnia szybkie dostarczenie mikro- i makroelementów oraz aminokwasów do najbardziej potrzebujących miejsc w roślinie oraz ich maksymalne wykorzystanie poprzez łatwą transpirację do tkanek dzięki naturalnym biologicznie aktywnym aminokwasom L-α.

Warto stosować aminokwasy nawet kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, aby uzyskać najlepsze możliwe wyniki plonowania oraz podniesienie jakości plonu.

Producenci, którzy dotychczas nie stosowali amino­kwasów w swoich uprawach lub stosowali je tylko inter­wencyjnie, powinni rozważyć zastosowanie tej technologii jako standardowego zabiegu agrotechnicznego. Dzięki niemu uprawy zostaną przygotowane na nadejście potencjalnego stresu. Włączenie Agro-Sorb do wszelkich zabiegów dolistnych w ilości 1-2/ha zapewni wzrost rentowności produkcji. Technologia L-Amino+ jest całkowicie bez­pieczna dla środowiska. Preparaty z linii AGRO-SORB mogą być aplikowane łącznie z większością powszechnie stosowanych środków ochrony roślin. Szczególnie korzystne jest połączenie Agro-Sorb Folium z fungicydami i/lub insektycydami i/lub nawozami dolistnymi. 


Zastosowanie skutecznych aminokwasów w odpowiednich terminach zagwarantuje odpowiedni plon i, co za tym idzie, wyższy zarobek dla rolników. W związku z nieprzewidywalną sytuacją rynkową jest to najwyższy czas, by podjąć decyzję o zakupie preparatów Agro-Sorb na bieżący sezon uprawowy.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 19:16