StoryEditorKukurydza

Jak uzyskać kukurydzę o najwyższej jakości?

24.01.2022., 10:01h
W 2021 roku, według danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce była rekordowa i wynosiła blisko 1,73 mln ha. Jest to 21 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2020.

Warto dodać, że ponad 1 mln hektarów to kukurydza uprawiana z przeznaczeniem na ziarno. Kukurydza jest rośliną uniwersalną uprawianą na całym świecie i zajmuje trzecie miejsce pod względem zasiewów w globalnych rankingach.

Odmiana jest tylko obietnicą potencjału

Z roku na rok mamy coraz większy wybór odmian kukurydzy. W 2021 roku do Krajowego Rejestru wpisano rekordową ilość odmian, bo aż 33, w tym aż 26 z hodowli zagranicznych. Co dało w sumie 242 odmiany kukurydzy, dla porównania w 2020 roku w Krajowym Rejestrze widniało 211 odmian kukurydzy.

Wybór najlepszej i najdroższej odmiany kukurydzy nie jest gwarancją sukcesu. Odmiana jest tylko obietnicą potencjału i po stronie rolnika jest uwolnienie tego potencjału z nasion kukurydzy dzięki odpowiedniemu przygotowaniu gleby, nawożeniu, pielęgnacji i ochronie.

Sprzedaż nasion kukurydzy na kolejny sezon ruszyła znacznie wcześniej niż zwykle, bo już pod koniec września. Jednym z powodów takiej sytuacji były rosnące w zastraszającym tempie ceny środków do produkcji i pogłoski, że materiału jest mało, a tego najlepszego na pewno zabraknie. Trzeba mieć na uwadze także dużo większe zainteres...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:41