StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak zakładać i kosić lucernik, aby uzyskać plon bogaty w białko?

15.06.2022., 07:06h
Od kilku lat obserwujemy, że rolnicy, zwłaszcza hodowcy bydła, coraz częściej zakładają lucerniki. Lucerniki nie są żadną nowością, bo były w Polsce od dawna, ale zmieniło się podejście do ich zakładania.

Rolnicy już nie idą na skróty, wiedzą, że najpierw trzeba uregulować pH gleby i stworzyć roślinie sprzyjające warunki do wzrostu, rozwoju i dopiero brać się za siew. Nie sieją tylko po to, żeby coś urosło, ale zależy im na wysokim plonie, bogatym w białko.

Mieszkanki lucerny dobrze się zgrywają w praktyce

Dobre gospodarstwa hodowlane, wykonujące regularne wapnowanie i nawożące uprawy według map zasobności gleb, nigdy nie zrezygnowały z lucerny i zawsze pozyskiwały duże ilości wartościowego białka. Właściciele gospodarstwa w Szwarunach przeważnie wysiewali jakąś odmianę lucerny w czystym siewie lub z domieszką traw. W 2021 roku postanowili wysiać coś nowego, czyli mieszankę lucern Country Użytek Polowy 2060 – Lucerna PowerMix, przeznaczoną do 3–4-letniego użytkowania. Siew odbył się 14 maja 2021 roku na areale 5,30 ha wysiano mieszankę, w skład której wchodzą trzy odmiany lucern: Planet, Fleetwood i Fraver. Dlaczego trzy lucerny?

Pomyśleliśmy, że mając trzy odmiany lucerny na jednym polu, będą się one uzupełniały i będziemy mogli liczyć na jeszcze wyższe plony i lepsze parametry, oczywiście głównie białko. Na przykład, odmi...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:38