StoryEditorzboża

Jak zaplanować produkcje zbóż paszowych?

23.09.2021., 10:09h
Na potrzeby prowadzonej produkcji zwierzęcej w gospodarstwie Grzegorza Imiełowskiego z miejscowości Pamiętowo, potrzeba znacznych ilości wysokiej jakości zbóż. Rolnik sam przygotowuje paszę. Produkowane ziarno ma dużą zawartość białka.
Pasza sporządzana jest według zaleceń doradców z firmy żywieniowej, podobnie jak realizowany program nawożenia oraz ochrony zbóż. Dzięki niemu wytwarzany jest surowiec służący następnie do żywienia gęsi rasy białej kołudzkiej. W gospodarstwie prowadzona jest także produkcja jaj do dalszego lęgu.

Wszystko podporządkowane pod żywienie gęsi 

– W całości produkcję roślinną podporządkowałem żywieniu gęsi. Paszę przygotowuję według zaleceń firmy, u której zaopatruje się w premiksy. Nie wystarczy tylko pszenica, potrzebne jest jeszcze pszenżyto, jęczmień i owies. Ziarno musi mieć wysoką zawartość białka oraz włókna. Poza zbożem pasza zawiera także susz z traw, kredę granulowaną, śrutę sojową, rzepakową oraz premiks – wymienia Grzegorz Imiełowski.
 
W strukturze zasiewów dominują więc gatunki zbóż. Areał poszczególnych plantacji warunkowany jest klasą gleby oraz zapotrzebowaniem na ziarno poszczególnych zbóż. W gospodarstwie dominują gleby przeciętne oraz słabe. Rolnik uprawia także żyto hybrydowe, które jednak nie służy do żywienia gęsi.
 
– Grunty mam o bardzo zróżnicowanej bonitacji. Potrzebuję dla gę...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 08:14