StoryEditorkukurydza

Jak znaleźć optymalne rozwiązania w zbiorach kukurydzy?

15.09.2020., 12:09h
W uprawie kukurydzy zdarza się, że rośliny od dołu zasychają, ale ziarniaki są w zbyt wczesnej dojrzałości. Są też sytuacje, że właściwy moment zbioru na kiszonkę mija lub minął. Każda plantacja jest inna i właściwie każdy rolnik szuka optymalnego rozwiązania.
Zamiast kiszonki z całych roślin kukurydzy, można przecież rozważyć przetrzymanie plantacji do zbioru na ziarno. Można pomyśleć też o zbiorze kukurydzy na LKS, a jeszcze lepiej na tzw. modyfikowany LKS. Można też sporządzić CCM albo zakisić wilgotne ziarno lub mokre ziarno ześrutowane na tzw. crimping.

Zbiór kukurydzy na LKS

Zamiast kiszonki z całych roślin kukurydzy, najmniej kłopotliwą alternatywną metodą zagospodarowania kukurydzy na paszę będzie jej zbiór na LKS. Typowy LKS (Liesch Kolben Schrot) sporządza się z kolb kukurydzy z koszulkami, sieczkarnią wyposażoną w zrywacze kolb. Ta technologia jest zalecana dla gospodarstw o wysokiej wydajności mlecznej krów. Głównym jej zadaniem jest uzupełnienie energii w dawkach żywieniowych. Niestety, niewiele jest w Polsce maszyn wyposażonych w zrywacze kolb. Ale łatwiej można wykonać LKS, modyfikowany. Do tego wystarczy typowa sieczkarnia i koszenie kukurydzy na wysokości nieco poniżej osadzenia kolb (ok. 80 cm od ziemi).

Zbioru kukurydzy na kiszonkę powinniśmy dokonywać w fazie dojrzałości woskowej ziarna, gdy zawartość suchej masy wynosi od 30 do 35%. Zbioru kukurydzy z przeznaczeni...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 18:09