StoryEditorZiemniaki

Jak zwalczać alternariozę i zarazę ziemniaka w tym sezonie?

17.06.2022., 07:06h
Zwalczanie zarazy ziemniaka duże wyspecjalizowane gospodarstwa opierają o programy decyzyjne z modelami chorobowymi wyznaczające termin zabiegu po przekroczeniu wartości skumulowanego ryzyka. To wszystko wylicza program w oparciu o dane meteorologiczne.

Spoglądając na dane takiego programu na stronie IUNG (http://www.ipm.iung.pulawy.pl/NegProg/NegProg.asp) w dniu 2 czerwca w wielu lokalizacjach skumulowane wartości ryzyka zbliżały się do 130 punktów, a od tej wartości blisko jest do zalecanego pierwszego zabiegu przeciw zarazie ziemniaka.

Ale dzisiaj nie o zarazie, której infekcja i szybki rozwój zależą od opadów i wilgotności, mniej od temperatur. Dopiero ostatnie przyśpieszyły nieuchronny atak zarazy. Jednak kiedy jest sucho i niekorzystnie dla zarazy, dobrze ma się w ziemniakach alternarioza. Szkodliwość alternariozy jest w Polsce mniejsza niż zarazy, a wiele fungicydów na zarazę zwalcza także alternariozę. Zagrożenie ziemniaczanych plantacji alternariozą w Polsce rośnie, co pokazało kilka ostatnich suchych sezonów. Alternarioza jest powodowana przez dwa grzyby i stanowi to dodatkową trudność w skutecznym jej zwalczaniu.

Rozpoznaj objawy alternariozy

Objawy alternariozy zależą od sprawcy choroby – a jest ich dwóch – ponadto w początkowym okresie rozwoju choroby mogą być mylone z objawami zarazy. Grzyb Alternaria solani objawia się suchą plamistością liści (duże nekrotyczne plamy stre...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 11:08