StoryEditorNawożenie

Jaką dawkę gnojowicy dać na jesień, a jaką na wiosnę?

03.12.2019., 15:12h
Termin stosowania nawozów azotowych mineralnych, nawozów naturalnych płynnych i nawozów naturalnych stałych w tym roku minął. Przypominamy, że w zależności od rodzaju gruntów i rejonu Polski nawozy te jesienią można było stosować do 15, 20 lub 25 października, a tylko w wyjątkowych sytuacjach był on dozwolony do 30 listopada.
Te wyjątkowe sytuacje dotyczą np. zakładania upraw jesienią po późno zbieranych przedplonach (po buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach) i przypadków, kiedy nie był możliwy zbiór plonów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby.

Szereg konkretnych wymagań

Stosowanie tych nawozów będzie możliwe w przyszłym roku od 1 marca. Jeżeli chodzi o gnojowicę, to nie tylko graniczne terminy i maksymalne ilości azotu są ważne przy jej aplikacji. Zasad bezpiecznego stosowania, których trzeba przestrzegać, jest więcej i warto się z nimi zapoznać przed wiosennym terminem aplikacji. Ze względów środowiskowych gnojowica oceniana jako nawóz niebezpieczny dla wód i dlatego jesienią, jak i wiosną, poza dozwolonymi terminami jej stosowania trzeba brać pod uwagę warunki pogodowe. Główne przeciwwskazania stosowania gnojowicy, to nadmierne uwilgotnienie gleb, jak również okres suszy rolniczej. Nawozu nie można stosować, gdy gleba jest zamarznięta lub pokryta śniegiem (to zdarza się w dozwolonych terminach aplikacji zarówno jesienią, jak i wiosną).

Stosowanie nawozów naturalnych, w ty...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 02:37