StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie mieszanki roślin wybrać na nawóz zielony?

15.07.2022., 08:07h
Za najlepsze nawozy organiczne, do których należą nawozy zielone, uważa się bobowate i mieszanki bobowatych z innymi gatunkami. Z praktycznego punktu widzenia, lepszą rośliną na nawóz zielony będzie ta, która wytworzy najwyższy plon suchej masy materii organicznej.

Najczęściej nawozy zielone, a także przyorywaną słomę i resztki pożniwne, porównuje się do najlepszego nawozu naturalnego – obornika. W wielu badaniach wartość nawozową polonów przedstawia się w ekwiwalencie obornika. To dobre porównanie, ale i spore uproszczenie, bo obornika nie da się zastąpić.

Dobra mieszanka międzyplonowa to wielogatunkowa

Wkrótce ruszy sezon siewu międzyplonów. Oferta gotowych specjalistycznych mieszanek jest bogata. Najczęściej w ich składzie jest co najmniej 5 gatunków roślin, a często nawet 2–3 odmiany w ramach gatunku. To bardzo dobrze. Im bogatszy skład, tym większa pewność uprawy i stabilność plonowania.

Wszystkie mieszanki międzyplonowe mają korzystne działanie na strukturę gleby, dostarczają cennej materii organicznej i przeciwdziałają erozji. Te specjalistyczne rozwiązują problemy roślin przewidzianych w uprawie następczej na plon główny. Biorąc pod uwagę względy fitosanitarne, są mieszanki dedykowane następczym uprawom np. rzepaku, ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy, zbóż.

W praktyce liczą się dla każdego rolnika względy ekonomiczne zarówno wynikające z kosztów zakupu mieszanki, upr...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 08:30