StoryEditorKukurydza

Jakie odmiany kukurydzy na ziarno najlepiej plonowały?

29.10.2019., 14:10h
Dni Kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego połączone z ogólnopolską prezentacją odmian, to największa impreza rolnicza w tym rejonie. Tradycyjnie odbywa się w Skrzelewie w pierwszą niedzielę października w gospodarstwie pasjonata uprawy kukurydzy Tadeusza Szymańczaka.
Każdy sezon jest inny. Wspólną cechą tego roku i 2018 r. jest susza, ale ze zdecydowanie innymi skutkami dla kukurydzy w różnych rejonach kraju. Możemy to ocenić i porównać oczywiście dla konkretnych lokalizacji – dla kukurydzy ziarnowej w gospodarstwie Tadeusza Szymańczaka.

Susza suszy nierówna

W czasie Dni Kukurydzy w Skrzelewie zbiór zawsze odbywa się tutaj praktycznie w tym samym terminie (zawsze pierwsza niedziela października) z kolekcji odmian ziarnowych Pioneer. Ważone są, oceniana jest wilgotność ziarna, a potem uzyskane wyniki przeliczane są na plony suchego ziarna (na wilgotność 14%) z hektara. Jak przedstawiają się wyniki tegoroczne w porównaniu do ubiegłorocznych oraz z 2017 r. Pełne dane pokazujemy w tabeli 1, 2 i 3.

Warto zauważyć, że o tych różnicach w dwóch sezonach pod dyktando suszy zaważył rozkład opadówW 2018 roku na szczęście w momencie krytycznym dla rozwoju generatywnego kukurydzy te opady w Skrzelewie miały miejsce. W tym roku padało też niewiele i w okresach mniej ważnych dla kukurydzy. W 2018 r. plony kukurydzy na poletkach w Skrzelewie były bardzo wysokie, natomiast wilgotność ziarna w czasie zb...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:54