StoryEditorWiadomości rolnicze

Jakie sposoby pozwolą zatrzymać wodę w glebie?

14.11.2022., 08:11h
Woda jest czynnikiem decydującym o wielkości plonów. Rolnik poszczególnymi zabiegami agrotechnicznymi wpływa na to, ile gleba może jej zmagazynować. W produkcji polowej groźne są nie tylko susze, ale także intensywne, często nawalne opady, które niszczą strukturę gruntu i powodują erozję wodną. Odpowiednia uprawa najlepiej bez pługa i brak podeszwy płużnej tworzą lepsze środowisko dla systemów korzeniowych.

Na początku października w Szlangowie, niedaleko Starego Pola, odbyło się spotkanie „Zatrzymaj Wodę” organizowane w ramach operacji „Pomorskie Partnerstwa Wodne”. Omawiane były między innymi zagadnienia dotyczące zakładania upraw bezorkowych i takiego ich prowadzenia, aby w gruncie zostało jak najwięcej wody. Glebę najprościej można podzielić na lekką i ciężką. Obydwie mają różne możliwości magazynowania wody, co wynika głównie z ich składu granulometrycznego.

Woda nie jest w pełni wykorzystywna 

Pewna część wody znajdująca się w glebie nie jest dostępna do użytku rolniczego. Ta woda służy tylko i wyłącznie do otaczania cząsteczek gleby. Jest to woda higroskopowa, która w glebie znajduje się zawsze. W glebie jest też woda błonkowata, która jest trudno dostępna. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że kiedy posieją żyto, łubin żółty lub wąskolistny, to te rośliny sobie poradzą. Potrafią bowiem korzystać z wody błonkowatej. Inne rośliny jak owies, ziemniaki, pszenica czy rzepak już nie. Dopiero trzeci rodzaj wody – błonkowata „kątowa”, może być w pełni wykorzystywana przez wszystkie rośliny – ...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 14:13