StoryEditorjęczmień

Jakie zabiegi ochrony jęczmienia ozimego warto wykonać jesienią?

22.10.2020., 09:10h
Pogoda w ostatnich latach sprzyja uprawom jęczmienia ozimego, bo lekkie zimy pozwalają przetrwać mało odpornym na mróz plantacjom bez strat. Z drugiej strony długie i ciepłe jesienie wiążą się z silniejszą presją infekcji grzybowych.
Długa i ciepła jesień tworzy warunki korzystne dla rozwoju chorób grzybowych w zbożach. Szczególnie narażone na infekcje są plantacje jęczmienia ozimego, który wysiewany jest najwcześniej. Roślina ta podatna jest na porażenia m.in. chorobami takimi jak: rdza jęczmienia, plamistość siatkowa, rynchosporioza zbóż oraz mączniak prawdziwy zbóż i traw. Nic więc dziwnego, że rolnicy wysiewający jęczmień ozimy coraz częściej decydują się na ochronę plantacji od samego początku, nie czekając z pierwszymi zabiegami do wiosny.

Fungicyd ważny na jesień

Nie inaczej jest w gospodarstwie należącym do Mariusza Molasa, położonym w Zarzeczu i sąsiednich wsiach w pow. zamojskim. Uprawy są tu prowadzone na ponad 200 ha. Przeważają rędziny, gleby żyzne, ale ciężkie w uprawie. Wysiewany jest rzepak, pszenica, kukurydza, burak cukrowy i wspomniany już jęczmień ozimy.

 – Rodzice mieli hektar ziemi, tak więc zaczynałem praktycznie od zera. Ten areał, na którym obecnie prowadzę uprawy zgromadziłem w okresie od 2008 roku – mówi plantator.

Wraz ze zmianami klimatu, zmienia się w jego gospodarstwie technologia ochrony zbóż, w tym jęczmienia. ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:46