StoryEditorJęczmień

Jęczmień browarny – dlaczego warto go siać?

15.03.2019., 12:03h
Zboża jare świadomie zaplanowane w strukturze zasiewów, czy raczej konieczność będąca konsekwencją złego przezimowania lub wypadnięcia ozimin? Jednoznacznej odpowiedzi raczej nie uzyskamy. Ale jak już ktoś sieje zboża jare, to głównie jęczmień, który odznacza się niezawodnością plonowania przy niedużych nakładach i jest mniej wrażliwy na niedobory wody. Natomiast w gospodarstwach hodowlanych, głównie u producentów mleka, jęczmień jary jest podstawowym składnikiem mieszanek zbożowych wykorzystywanych na cele paszowe.

Jęczmień jary browarny to stała pozycja w strukturze zasiewów „Agro-Funduszu Mazury” Sp. z o.o., gospodarującego na gruntach rolnych na terenie Warmii i Mazur. Co roku zmienia się tylko powierzchnia uprawy. Dlaczego właśnie jęczmień browarny? – Odpowiedź jest prosta, bo dobrze nam wychodzi – śmieje się kierownik produkcji roślinnej Stanisław Mańkowski. 

Jare sposobem na uciążliwe chwasty jednoliścienne

Jęczmień browarny ma co prawda wyższe wymagania glebowe i przedplonowe niż jęczmień paszowy, ma słabszy system korzeniowy i krótki okres wegetacji, ale my jesteśmy w stanie stworzyć mu odpowiednie warunki, bo mając do dyspozycji 3650 ha możemy dopasowywać co roku odpowiednie stanowisko – wyjaśnia Stanisław Mańkowski. – W tym roku mamy w planach posianie 380 ha jęczmienia browarnego, mniej niż w poprzednich latach, bo jesienią posialiśmy dużo więcej rzepaku, aż 1300 ha. A w ubiegłym roku mieliśmy odwrotnie, bo było aż 1000 ha jęczmienia jarego browarnego, dlatego, że po zimie wypadło nam część rzepaków. Każdy rok jest inny i trzeba sobie jakoś radzić z nieprzewidywalną produkcją pod chmurką. 

Jęczmień jest...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 02:27