StoryEditorAgrotechnika

Jesienne nawożenie użytków zielonych wpływa na wiosenne plonowanie

22.09.2020., 10:09h
Jednym z najważniejszych zabiegów decydujących o wysokim plonowaniu użytków zielonych wiosną jest jesienne nawożenie. Powinno być oczywiście poprzedzone koszeniem ostatniego pokosu lub wykaszaniem niedojadów oraz przeglądem urządzeń melioracyjnych.
Nawożenie mineralne łąk i pastwisk jesienią w większości gospodarstw sprowadza się do zastosowania tylko fosforu i potasu. To zbyt uproszczone podejście do nawożenia użytków zielonych, nie uwzględniające roli obornika, czy niedoborów siarki. Jak zatem optymalnie nawozić użytki jesienią nawozami naturalnymi i mineralnymi?

Obornik na użytkach zielonych stosowany co 3-4 lata może zdziałać cuda

Zwykle każde gospodarstwo posiadające użytki zielone ma także zwierzęta i często obornik. Nie jest to rzecz jasna takie oczywiste, bo w oborach bezściołowych cennego obornika nie ma. Warunkiem powodzenia takiej operacji jest użycie obornika dobrze przefermentowanego. Nie nadaje się do tego świeży obornik słomiasty. Obornik na użytkach zielonych stosowany co 3–4 lata w ilości 15–20 t/ha potrafi zdziałać cuda, bo znacznie poprawia skład botaniczny runi.

Jeżeli nie przewidujemy stosowania obornika warto wykorzystać jesień do uregulowania odczynu pH. Wapnowanie użytków zielonych jest bezwzględnie konieczne, gdy pH gleb mineralnych spadnie poniżej wartości 5,0, a pH gleb organicznych poniżej 4,5. Optymalnym dla wzrostu i rozwoju większości rośli...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:16