StoryEditorŚrodki Ochrony Roślin

Kalibracja opryskiwacza w 8 krokach

06.03.2019., 22:03h
Kalibracja opryskiwacza to podstawowy wymóg Integrowanej Ochrony Roślin i czynność, która ma istotny wpływ na skuteczność zabiegów. Ostatecznie decyduje o wielkości i jakości zebranych plonów, a więc o opłacalności produkcji. Jak prawidłowo skalibrować opryskiwacz? 

Nowoczesne opryskiwacze automatycznie dawkują ciecz roboczą i niwelują dryft aplikowanych kropel, dzięki czemu unika się nadmiernej podaży środka ochrony roślin i jego niekontrolowanego znoszenia poza granice pola. Tym samym rolnik oszczędza na wydatkach, efektywnie chroni swoje uprawy i unika skażenia środowiska oraz nieporozumień sąsiedzkich, wynikających z niezamierzonego oprysku pól sąsiada. 

Kalibracja regularna a sezonowa – kto i kiedy je przeprowadza i czym się różnią?

Ta technologia nie spełnia jednak swojej roli, jeśli nie jest uzupełniona konserwacją i regularną kalibracją opryskiwacza. Kiedy ją wykonywać? Przepisy prawa mówią o obowiązku okresowej i sezonowej kalibracji sprzętu. Okresową, czyli co 3 lata, wykonuje uprawniony diagnosta za pomocą specjalistycznego sprzętu. Sezonową natomiast przeprowadza sam rolnik, najlepiej przed każdym sezonem, po postoju opryskiwacza oraz po każdej zmianie dysz, ciśnienia roboczego i ciągnika. 

Celem kalibracji jest uzyskanie równomiernej pracy rozpylaczy, pożądanej wielkości kropel i odpowiedniej dawki cieczy roboczej na 1 ha. Jest to takie ustawienie opryskiwacza i prędkości jazdy maszyny, przy którym uzyskuje się prawidłowy, zaplanowany wydatek cieczy wraz ze środkiem ochrony roślin.   

Jak prawidłowo przygotować opryskiwacz na wiosnę?

O skuteczności zabiegu ochrony roślin w bardzo dużym stopniu decyduje nienaganny stan techniczny opryskiwacza i jego optymalne skaliborowanie. Nie zapominajmy też, że na skuteczność zabiegu ma także m.in.: jakość i temperatura wody, temperatura powietrza w czasie zabiegu, intensywność nasłonecznienia, ustawienie optymalnej wysokości belki opryskiwacza w stosunku do powierzchni chronionej, prędkość wiatru wpływ ma na to również. 

Jak zatem przygotować się do wiosennych zabiegów i skalibrować opryskiwacz? Oto scenariusz postępowania w 8 krokach:

  1. Napełnij zbiornik opryskiwacza przynajmniej do połowy i uruchom opryskiwacz w celu sprawdzenia, czy sprzęt działa prawidłowo oraz czy nie ma wycieków.
  2. Zmierz rozstaw dysz.
  3. Ustal rzeczywistą prędkość jazdy ciągnika, najprościej dzieląc odcinek 360 m przez czas przejazdu tego dystansu, np. 360 m/60 s= 6 km/h (analogicznie należy postąpić z krótszym odcinkiem).
  4. Określ odpowiednią dawkę cieczy roboczej na podstawie etykiety środka ochrony roślin.
  5. Ustal nominalną dawkę cieczy roboczej za pomocą wzoru: q = Q* V*r/600, gdzie:

     q – jest nominalną dawką cieczy roboczej

     Q – to zaplanowana według etykiety dawka cieczy roboczej

     V – to ustalona prędkość jazdy ciągnika

     r – to zmierzony rozstaw rozpylaczy na belce polowej

     600 – to wielkość stała.

  6. Odczytaj z tabeli ciśnień dla danego typu rozpylacza przybliżoną wartość wydatku cieczy.
  7. Określ rzeczywisty wydatek cieczy z jednego rozpylacza – uruchom opryskiwacz i włącz wszystkie sekcje, ustaw nominalne ciśnienie dla wybranych rozpylaczy i zmierz ich wydatek podstawiając naczynia pomiarowe na 1 minutę. Jeśli rzeczywisty wydatek będzie zbliżony do nominalnego, który został wcześniej obliczony, to ciśnienie powinno pozostać na tym samym poziomie. W innym przypadku należy je skorygować tak, aby jego odchylenie między wydatkiem rzeczywistym a wyliczonym wydatkiem dysz, nie przekraczało +/- 5%.
  8. Na podstawie wydatku cieczy z jednej dyszy, oblicz objętość cieczy roboczej na opryskanie 1 ha i ilość środka ochrony roślin odpowiadającą objętości kalibrowanego opryskiwacza.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP
fot. Pixabay

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 03:53