StoryEditorNawożenie

Kiedy wiosną zastosować pierwszą i drugą dawkę RSM w rzepaku?

21.01.2020., 14:01h
W tym gospodarstwie plony rzepaków co roku są wyraźnie wyższe niż średnia krajowa. A te uzyskiwane na poletkach doświadczalnych, gdy warunki są optymalne, mogą przyprawić o zawrót głowy. Jaka jest technologia stosowania azotu wiosną w rzepakach na plantacji zdradza Jan Dębiński, jeden z trzech właścicieli rodzinnego gospodarstwa.
Bełżyce to miejscowość w południowowschodniej Polsce. W gospodarstwie, które współprowadzi Jan Dębiński, pod pługiem jest aktualnie 275 ha gruntów. Przeważają gleby bielicowe, głównie klasy IVa i IVb. – Ich zaletą jest to, że czy wystąpi susza, jak w dwóch ostatnich sezonach, czy jest dużo wilgoci, zawsze można coś na nich osiągnąć – mówi Jan Dębiński.

W terminie, ale bez wody

W obecnym sezonie rzepak został posiany między 24 a 29 sierpnia 2019 r. roku na stanowiskach po jęczmieniach jarych, w sumie na 71 ha. To hybrydowa odmiana Umberto F1 z hodowli KWS. Dlaczego tylko jedna?

Każda odmiana rozwija się w swoim tempie i w związku z tym wymaga nieco innych terminów zabiegów. Decydując się na jedną odmianę możemy przeprowadzać je w tym samym terminie optymalizując prace i oszczędzając czas – wyjaśnia rozmówca.

Dobierając odmiany do siewu gospodarstwo znajduje się w komfortowej sytuacji, ponieważ od wielu lat wspólnie z KWS prowadzone są tu uprawy doświadczalne.

Odmiana Umberto w ostatnich latach najlepiej sprawdzała się zarówno w doświadczeniach, jak i na polach produkcyjnych, więc wybór na ten rok był oczywisty...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 19:16