StoryEditorkukurydza

32 odmiany kukurydzy na jednym polu. Jak plonowały?

18.12.2022., 17:12h
W gospodarstwie Marka Zgleca w Starym Kozłowie na Mazowszu odbył się zbiór kukurydzy. Jednak tutaj rolnicy mogli porównać plonowanie aż 32 odmian kukurydzy z takich firm jak: Dekalb, Pioneer, Ragt, KWS, Lidea i HR Smolice. Jaki plon uzyskały poszczególne odmiany?

32 odmiany kukurydzy zasiane na polu w Starym Kozłowie

26 listopada 2022 r. już po raz kolejny uczestniczyliśmy w koszeniu poletek kukurydzy u Marka Zgleca w Starym Kozłowie w gminie Somianka. Impreza przy współpracy gospodarza organizowana jest przez firmę Mifarm Michała Wiecha z Wyszkowa. W tym roku porównano plony odmian kukurydzy z takich firm jak: Dekalb, Pioneer, Ragt, KWS, Lidea i jednej z HR Smolice.

– Spodziewam się tutaj plonu na poziomie 7 do 8 t z ha. W tym roku w naszym rejonie plony mokrej kukurydzy wahają się od 4 do 10 t z ha, ale te 10 t z ha są rzadkością. Kosiłem też plantacje, które plonowały 11 i 12 t/ha. Jednak było tam wyjątkowo dobre i zadbane stanowisko oraz bardzo dobre odmiany. Uważam, że średnia wynosi u nas 7 t z ha mokrego ziarna kukurydzy. Za Ciechanowem kosiliśmy kukurydzę i tam plony dochodziły do 15 t z ha – powiedział przed zbiorem Marek Zglec.

Tegoroczny zbiór kukurydzy z poletek przeprowadzony był za pomocą dwóch kombajnów Claas Tucano 450 i Claas Lexion 405. Każda odmiana po omłocie trafiała do wozu paszowego z wagą, dzięki której określano wagę ziarna, a następnie mierzono jego wilgotność. Po zakończeniu zbio...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:23