StoryEditor

Kukurydza na kiszonkę. Czym się kierować przy wyborze odmiany?

26.04.2023., 13:00h
Aby uzyskać wysokiej jakości paszę objętościową, należy uwzględnić wiele czynników. – Jeden z nich to wybór odpowiednich odmian kukurydzy paszowej – zaznacza Sylwester Pszczoła, hodowca bydła. Rolnik wie, co mówi. Jego gospodarstwo od lat znajduje się w ścisłej czołówce w Polsce pod względem wydajności produkcji mleka.

Gospodarstwo Małgorzaty i Sylwestra Pszczołów z Gutanowa w pow. lubelskim, w 2022 r. było najlepsze w Polsce pod względem wydajności w kategorii gospodarstw do dwudziestu sztuk krów dojnych. Wśród wszystkich gospodarstw w Polsce poddanych ocenie zajęło trzecie miejsce. Rok wcześniej było to miejsce pierwsze.

Z artykułu dowiesz się:

  • Z jaką firmą współpracuje rolnik?
  • Na co zwraca uwagę podczas uprawy kukurydzy na kiszonkę?
  • Jaki sposób na chwasty w kukurydzy ma Pan Sylwester?

 

W 2021 r. od jednej sztuki uzyskali ponad 16 600 litrów mleka. W ub. roku gospodarstwo miało bardzo zbliżony wynik.

Bardzo dobra wydajność w hodowli bydła. Podstawą jest żywienie

W ścisłej czołówce najbardziej wydajnych gospodarstw produkujących mleko znajdujemy się od 2014 albo 2015 roku – mówi Sylwester Pszczoła. Hodowca przyczyn radykalnego wzrostu wydajności upatruje m.in. w genetyce. Między 2010 a 2012 r. stado składające się wcześniej głównie z bydła rasy hf, zostało poddane krzyżówkom z bydłem rasy montbeliarde.

To rozwiązanie przyczyniło się do wzrostu wydajności. Z ok. 10 tys. l rocznie dziesięć lat temu do ponad 16 tys. l obecnie...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 15:33