Rekord świata w zbiorze kukurydzyJustyna Czupryniak/Canva/twitter
StoryEditorKukurydza

Nowy rekord świata w plonie kukurydzy. Ponad 39 ton z ha!

15.12.2023., 13:30h
13 grudnia br. National Corn Growers Association (NCGA), czyli Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Kukurydzy ogłosiło nowy rekord świata w plonowaniu kukurydzy, który trafił do Davida Huli z amerykańskiego stanu Wirginia. Ile kukurydzy zebrano z jego pola?

Tegoroczny rekord w plonowaniu kukurydzy wyniósł 39,615 t/ha i został ustanowiony przez Davida Hulę, który jednocześnie pobił swój ubiegłoroczny rekord. Jest to 12. zwycięstwo rolnika w kraju i 5. światowy rekord plonów kukurydzy zebranej z uprawy nawadnianej.

Jaką odmianę kukurydzy posiał rolnik?

Zwycięską odmianą hybrydową kukurydzy, która umożliwiła rolnikowi osiągnięcie zamierzonego celu, okazała się Pioneer P14830VYHR. Jak zaznacza plantator, to rzadka odmiana, która w roku 2023 była dostępna na ograniczoną skalę. Rolnik, według zaleceń zaufanych doradców, zasiał 12 akrów rośliny.

P14830VYHR jest klasyfikowany jako hybryda HTF i nadaje się do wytwarzania etanolu, mielenia na sucho. Zawiera technologię znaną jako Optimum AcreMax Leptra, która łączy cechy nadziemne z tolerancjami herbicydów LibertyLink i Roundup Ready.

Jak rekordzista nawadniał uprawę?

Z relacji rolnika wynika, że również jemu trudno było uprawiać kukurydzę w roku 2023. Susza dała się mu we znaki. Całkowite opady deszczu wyniosły 16,8 cala, podczas gdy średnia roczna wynosiła 23,7 cala. Hula, widząc takie liczby, zdecydował się na nawodnienie swoich upraw.

Uprawa kukurydzy to hobby

Uprawa kukurydzy jest największą pasją rolnika ze stanu Wirginia. Jak przyznaje Hula, o kukurydzy może rozmawiać godzinami, a jedyne czego nie lubi robić, to zbierać słabych plonów. W wolnych chwilach prowadzi rozmowy z innymi plantatorami i wymienia się doświadczeniami na temat swoich upraw. Dla niego najlepszą rozrywką jest spacer po polu kukurydzy.

– Lubię spacerować po polach kukurydzy. Doceniam rozmowy z innymi hodowcami na temat kukurydzy. To nie jest praca, kiedy jest to coś, co sprawia ci taką przyjemność – podsumował Hula.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: dtnpf.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 13:12