Powschodowe zwalczenie chwastów w kukurydzyencierro - stock.adobe.com /dlaroslin.pl
StoryEditorMateriał promocyjny

Powschodowe zwalczenie chwastów w kukurydzy

20.05.2024., 10:22h
Chwasty w kukurydzy są niebezpieczne z dwóch względów. Po pierwsze, zabierają składniki odżywcze uprawom, co może skutkować mniejszym plonem, ale również zwiększają ryzyko pojawienia się chorób i szkodników. Jak skutecznie zwalczać chwasty w kukurydzy? Czym charakteryzują się poszczególne metody?

Jakie są zagrożenia upraw kukurydzy?

Kukurydza może być atakowana przez różne szkodniki i chwasty. Do najczęściej spotykanych chwastów zalicza się chwastnicę jednostronną, perz właściwy, psiankę czarną, przetaczniki, szarłat szorstki, komosę białą, bodziszki i rdesty, a także włośnice.

Jeśli chodzi o ilość plonów, to najbardziej na nie wpływają chwasty, które rosną szybciej od kukurydzy, czyli wspomniane komosa czy szarłat. Zgodnie ze statystykami, pozostawienie 5 roślin komosy na 10m2 może obniżyć plon ziarna nawet o 5%. Z kolei pozostawienie już 50 roślin na jednym metrze kwadratowym sprawia, że plony będą mniejsze o 70%. 

Chwasty zagrażają kukurydzy szczególnie w pierwszej fazie rozwoju rośliny. Jej początkowy wzrost jest wolny i sadzi się ją w szerokich rzędach. To sprawia, że chwasty mają wiele sposobności i przestrzeni do namnażania się.

Najskuteczniejszą ochronę jest metoda chemiczna, która — przy odpowiedniej ilości wody — może być prowadzona odglebowo. W przypadku niedoborów wody, z którymi mierzymy się w ostatnich latach, skuteczniejsze okazują się chemiczne zabiegi powschodowe, jednak muszą być przeprowadzane zgodnie ze sztuką.

Poszukujesz więcej merytorycznych informacji na temat pielęgnacji i ochrony roślin? Sprawdź: dlaroslin.pl

Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy — co warto wiedzieć?

Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, można w prosty sposób oszacować, z jak wielkim zagrożeniem mamy do czynienia. Łatwo ocenić, jak wiele jest chwastów, w jakiej są fazie rozwojowej i które konkretnie gatunki zaatakowały nasze uprawy. W ten sposób, skuteczność zabiegu ochronnego zyskuje na skuteczności. 

Możemy wybierać spośród wielu rodzajów herbicydów. Zazwyczaj zawierają one jedną, dwie lub trzy substancje aktywne. Dostępnych jest ogólnie około 20 substancji, które wykazują się dużą skutecznością i są dopuszczone do ochrony roślin w Polsce. 

Specjaliści podkreślają, że największą skuteczność w zabiegach powschodowych uzyskuje się trakcie okresowej suszy i w rejonach, w których występują trwałe deficyty wód gruntowych i opadów. Zabiegi doglebowe nie wykazują przy suszy hydrologicznej takiej skuteczności. 

Gdy panują zwykłe warunki wilgotnościowe, zdecydowana większość chwastów może być usunięta w ramach jednego, wcześnie przeprowadzonego zabiegu. Natomiast w ostatnich latach obserwujemy bardzo chłodne wiosny i niedobory wody, co sprawia, że rolnicy muszą borykać się z zachwaszczeniem wtórnym. 

Jeśli chodzi o kukurydzę, największe zagrożenie dla plonów stanowią chwasty rosnące w jej pobliżu od wschodu rośliny po 8-10 liści. Zabiegi powschodowe przeprowadza się zatem, gdy kukurydza ma ok. 3-6 liści. Na tym etapie większość chwastów jest już w fazie kiełków i z łatwością poddaje się działaniu herbicydów. W tym miejscu należy wspomnieć, że duże chwasty i będące w fazie wzrostu generatywnego wykazują większą odporność na działanie herbicydów i zdecydowanie trudniej je zwalczyć. 

Czym zwalcza się chwasty w kukurydzy?

Herbicydy powinny być dobierane ze względu na skład gatunkowy chwastów, które zaatakowały uprawy, ale także fazy rozwojowej kukurydzy oraz stopnia zachwaszczenia. 

Zgodnie z badaniami, najlepsze rezultaty osiąga się stosując herbicydy posiadające więcej, niż jedną substancję aktywną. W przypadku kukurydzy zazwyczaj stawia się na sulfonylomoczniki, jednym z nich jest np. nikosulfuron. 

Ta substancja działa w sposób układowy i pobierana jest przez chwasty z liści. Ze względu na jej działanie, hamowany jest wzrost i dalszy rozwój chwastów. Warto wiedzieć, że często następstwem stosowania herbicydów z tej grupy jest czerwone odbarwianie się niepożądanych roślin. 

Kolejną substancją, wybieraną przez wielu rolników, jest mezotrion. On również jest pobierany przez liście, ale także korzenie i łodygi chwastów. Jego działaniem jest zablokowanie wytwarzania chlorofilu w roślinie, przez co zostaje ona pozbawiona możliwości odżywiania się i dokonywania wymiany tlenowej. W tym przypadku charakterystycznym następstwem stosowania mezotrionu jest bielenie chwastów. 

Połączenie nikosulfuronu i mezotrionu sprawia, że większość chwastów jedno i dwuliściennych jest skutecznie wyeliminowana. 

Czym kierować się w wyborze herbicydu do kukurydzy?

Wybierając herbicydy do zwalczania chwastów w kukurydzy warto przede wszystkim zastanowić się, czy chcemy stosować metodę doglebową czy powschodową. Aktualne warunki atmosferyczne sprawiają, że najlepsze rezultaty osiąga się, stosując ten drugi rodzaj ochrony. 

Dobrze jest stawiać na preparaty złożone, które aplikuje się raz, a działają na różne rodzaje chwastów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na okno aplikacji, aby sobie zapewnić w miarę długą możliwość aplikacji. Dopuszczone do stosowania w Polsce herbicydy odznaczają się brakiem fitotoksyczności, przez co rozwój kukurydzy po zastosowaniu oprysków nie jest zahamowany i budowanie suchej masy pozostaje zgodne z oczekiwaniami. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, który środek ochrony roślin zastosować, warto skonsultować się z doświadczonym zespołem doradców. W dlaroslin.pl czekają na Ciebie specjaliści, którzy z przyjemnością udzielą stosownych informacji i pomogą dobrać herbicyd do potrzeb Twoich upraw.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 22:33