StoryEditorPoplony

Międzyplony warto zagospodarować na paszę

17.09.2018., 13:09h
Niestety, nadal jest sucho, a to oznacza realny problem z zabezpieczeniem odpowiedniej ilości pasz dla bydła mlecznego. W tej sytuacji uprawa międzyplonów, o ile powiodła się, nabiera większego znaczenia. Choć pasze z roślin poplonowych nie są w stanie zastąpić sianokiszonek i kiszonek z kukurydzy, to mogą znacznie podreperować zasoby paszowe każdego gospodarstwa.

Międzyplony to karma alternatywna

Dzisiaj przedstawiamy podstawowe informacje o tym jak użytkować międzyplony na paszę. Jedne rośliny przed skarmianiem lub konserwacją dobrze znoszą nawet mrozy, a inne bardzo szybko drewnieją. O czym trzeba wiedzieć przy skarmianiu zielonek poplonowych i jakich zasad przestrzegać, aby przypadkiem nie zaszkodzić wydajności krów?

Poplony, jak wszystkie zielonki, mają mało suchej masy i koniecznie przy ich skarmianiu należy podawać krowom siano lub słomę. W niektórych występują też substancje antyżywieniowe. Dlatego zielonki z poplonów nie mogą stanowić monodiety. Są to pasze dobre, ale okazjonalne, których wypas lub zadawanie ściętej zielonki trwać może do kilku tygodni. Poplony, jako pewna rezerwa w bilansie paszowym, powinny być raczej przeznaczane do żywienia innych grup produkcyjnych bydła, niż najbardziej wydajnych krów mlecznych w pełni laktacji.


Mało suchej masy

Zasadniczym czynnikiem decydującym o wartości i jakości paszy uzyskiwanych z poplonów jest termin ich zbioru oraz stopień rozdrobnienia zielonki. W późniejszych fazach rozwojowych roślin występują zmiany w ich składzie chemicznym. Sukcesywnie, w miarę starzenia się roślin, maleje w nich zawartość związków azotowych (białka ogólnego) i zwiększa zawartość włókna surowego, szczególnie niestrawnej ligniny. Pogarsza się również smakowitość podstarzałej zielonki.


Fot. Pixabay
  • Gorczycę najlepiej jest wypasać. Po kwitnieniu niestety szybko drewnieje

Z punktu widzenia możliwości zebrania opłacalnego plonu i wykorzystania go w żywieniu bydła mlecznego, najlepszymi polonami paszowymi są kapusta pastewna, kukurydza, mieszanki traw, bobowate w mieszankach, a także najlepiej w mieszankach ewentualnie w siewie czystym: słonecznik, seradela i facelia.


Kapusta pastewna

Jest jedną z najwydajniejszych roślin pastewnych. Można ją wypasać przy wysokości roślin ok. 60 cm. W późniejszym okresie wzrostu zaleca się jej zbiór i – po rozdrobnieniu całych roślin – bezpośrednie skarmianie. Kapusta jest dobrą paszą dla bydła i owiec. Znosi przymrozki do minus 12 st. C i dlatego można ją zadawać – po rozmarznięciu – jeszcze w grudniu. Duże dawki kapusty pastewnej mogą jednak powodować wzdęcia zwierząt i gorzki posmak mleka. Z tego względu zaleca się, by dawka kapusty pastewnej dla krów nie przekraczała 30 kg/dziennie.


Kukurydza

Uprawianą w poplonie na zielonkę należy kosić i zadawać bezpośrednio do czasu wystąpienia przymrozków. Zatem należy dobrze rozplanować jej skarmianie. Zielonka z kukurydzy jest paszą wybitnie węglowodanową. Zwiera mało białka i nie może stanowić jedynej paszy objętościowej w dawce dla krów. Niedobory białka najlepiej jest uzupełnić zielonkami z roślin motylkowych, ewentualnie sianokiszonką z dużym udziałem motylkowych sporządzoną z pierwszego pokosu.


Mieszanki z bobowatymi

Są paszami wysokobiałkowymi. Udział słonecznika i facelii w takiej mieszance (można ją zakiszać) poprawia bilans białkowo-energetyczny, ale zielonka i tak wymaga pewnej korekty. Przy uprawie takich poplonów należy pamiętać o właściwościach wzdymających roślin strączkowych i substancjach antyżywieniowych. Mieszanki z facelią należy zbierać, gdy osiągnie ona wzrost ok. 30 cm. Po zawiązaniu pąków, łodygi facelii drewnieją, a okrywające ją włoski stają się ostre. Zielonka staje się wówczas mniej smaczna i jest gorzej pobierana. Z takiego poplonu można zebrać 15–20 ton zielonki z ha. Zielonki z mieszanek z udziałem grochu pastewnego można kosić po 60 dniach od wschodów roślin – szacowany plon zielonki 10–18 t z ha.




Słonecznik

Można go wypasać i generalnie należy pamiętać, by zbiór tej rośliny zakończyć przed spodziewanymi przymrozkami, które obniżają wartość pokarmową i smakowitość zielonki. Do bezpośredniego skarmiania zbiera się słonecznik do początków jego kwitnienia. W pełni kwitnienia powinno się go już przeznaczyć na kiszonkę. Wartość pokarmowa zielonki ze słonecznika jest porównywalna z zielonką z kukurydzy. Wysoką wartość pastewną tej rośliny można wykorzystać lepiej przez siew w mieszankach ze strączkowymi.



Fot. Pixabay
  • Słonecznik do kwitnienia najlepiej jest wypasać, a gdy zakwitnie najlepiej jest go przeznaczyć na kiszonkę


Seradela

Powinna być podawana bydłu w okresie od początku do końca jej kwitnienia. Zielonka z tej rośliny jest delikatną, smaczną i wartościową paszą dla bydła. Działa mlekopędnie i wpływa korzystnie na jakość mleka. Jedyną ujemną stroną jest zawodność plonowania seradeli. Jeżeli jest uprawiana w mieszankach – poplon należy użytkować kośnie już po 45–50 dniach od wschodów seradeli. Seradelę z czystego siewu najlepiej jest wypasać. Seradela z czystego siewu daje z ha 5–7 t zielonki z ha.


Facelia

Jest bardziej wytrzymała na chłody niż słonecznik, ale koszenie zielonki najlepiej rozpoczynać, gdy rośliny osiągną wysokość 30 cm. Zwlekanie ze zbiorem powoduje, że po wykształceniu pąków kwiatowych łodygi stopniowo drewnieją i włoski pokrywające roślinę stają się ostre. Zielonka ma wtedy małą wartość pokarmową i mniejszą smakowitość. Z ha można uzyskać 15–20 t zielonki.


Gorczyca

Jeżeli uprawiamy gorczycę w poplonie na cele paszowe pamiętajmy, że zielonka nie może być podstawą żywienia przeżuwaczy, ale w latach suchych może być paszą alternatywną. Zbiór na cele paszowe należy wykonać przed jej kwitnieniem – potem bardzo szybko drewnieje. Zielonkę można skarmiać bezpośrednio, wypasać, a nawet kisić (koniecznie z dodatkami wspomagającymi zakiszanie: dobrą kombinacją jest kiszenie gorczycy razem z kukurydzą). Z jednego hektara gorczycy białej uprawianej w poplonie można uzyskać średnio 30 ton zielonki, a w sprzyjających warunkach nawet 40 ton.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 16:36