StoryEditorSzkodniki

Miotła zbożowa coraz groźniejsza w pszenicy ozimej. Jak ją zwalczać na wiosnę?

24.01.2022., 10:01h
Coraz trudniejszymi do wyeliminowania w uprawie pszenicy ozimej są chwasty jednoliścienne z miotłą zbożową na czele. Miotła zawsze była problemem, ale teraz na wielu stanowiskach są jej odporne biotypy.

Dziś skupimy się na miotle zbożowej i bynajmniej nie bagatelizuję jeszcze większego zagrożenia ze strony odpornego wyczyńca polnego i stokłosy. Miotle nie można odpuścić, bo to chwast bardzo agresywny i zachwaszcza ponad 80% powierzchni uprawianych zbóż. Jej jesienne zwalczanie jest najważniejsze, ale praktyka pokazuje, że wiosenne poprawki są potrzebne. Przy miotle odpornej – konieczne!!!

Miotła zbożowa jest niezwykle łakoma na składniki pokarmowe

Z informacji zawartych w metodyce integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego wynika, że progiem szkodliwości miotły zbożowej jest obecność 10–15 chwastów na metrze kwadratowym. Inne publikacje wskazują, że plon ziarna zbóż obniża o 5% obecność od 10 do 60 roślin miotły na powierzchni 1 m2. Takie zagęszczenie chwastów rzuca się w oczy po wykłoszeniu zbóż, ale wczesną wiosną trudno jest na pierwszy rzut oka zauważyć w dokrzewiającej się pszenicy węższe liście miotły.

Miotła, jak inne chwasty, konkuruje o wodę światło, i jest niezwykle łakoma na składniki pokarmowe, które czerpie korzeniami z tej samej płytkiej warstwy gleby co zboża. Z badań wynika, że na polach sil...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 10:22