StoryEditorjęczmień

Na jaki jęczmień postawić: hybrydowy czy populacyjny?

22.08.2022., 13:08h
Jęczmień ozimy jest ze zbóż najbardziej konkurencyjny w stosunku do chwastów. Doskonale wykorzystuje zapasy wody zimowej. Ucieka przed skutkami letniej suszy, bo schodzi z pola najwcześniej. Jest też najlepszym przedplonem dla rzepaku ozimego.

Plusów co niemiara, a jest nim także wysoki potencjał plonowania, przy czym uprawiając odmiany hybrydowe możemy oczekiwać dodatkowego bonusu. Są też i wady tego gatunku. To przede wszystkim najniższa ze zbóż ozimych zimotrwałość. Mankamentem jest też konieczność uwzględnienia w technologii uprawy jesiennego zabiegu insektycydowego przeciwko mszycom będącym wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Kiedy lepiej posiać jęczmień hybrydowy?

Wymienione podstawowe cechy jęczmienia ozimego zna każdy rolnik i jest to gatunek wart zainteresowania uprawą. A jeżeli planujemy wprowadzić go do płodozmianu, warto się zastanowić – odmiana populacyjna czy hybrydowa. Oczywiście potencjał plonowania hybryd jest wyższy, ale przy wyborze powinny liczyć się uwarunkowania glebowe gospodarstwa i stosowane zmianowanie.

Już na etapie rozważania stanowiska pod jęczmień, które powinno mieć uregulowany odczyn pH gleby, rysuje się pierwsza różnica między odmianami populacyjnymi a hybrydowymi. Wg informacji hodowców, zaletą hybryd jest, że mogą być z powodzeniem uprawiane na glebach lżejszych niż odmiany populacyjne, pod warunkiem, że nie są zakwaszone. Wart...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 01:42