StoryEditorŚrodki Ochrony Roślin

Nasiona i Revysol – nowa twarz firmy BASF

02.09.2019., 10:09h
W 2018 roku BASF nabył część portfolio firmy Bayer, a w tym roku w Europie mocno akcentowana jest obecność na rynku najnowszej substancji czynnej – Revysol. Dział nasion nabyty w ub.r. to w BASF nowe portfolio produktów dostępnych dla rolników już w tym roku. Fizyczna sprzedaż produktów opartych o Revysol ruszy na dobre w 2020 r.
Jak podkreślał na konferencji prasowej w Pągowe Livio Tedeschi, szef regionu Europa, Afryka i środkowy Wschód BASF – bogata oferta nasienna roślin i produkty oparte o innowacyjny Revysol, to zupełnie nowa twarz firmy BASF. 

Innowacje, cel niezmienny

Jest wiele firm działających w sektorze rolniczym, a to co wyróżnia BASF, to to, że jesteśmy częścią bardzo dużego organizmu zajmującego się chemią w wielu innych dziedzinach – mówi Livio Tedeschi. – Korzyścią wynikającą z tej struktury jest nasza siła tworzenia innowacji w dziedzinie chemii i możliwość sprawnego zmaterializowania odkryć w wymiarze przemysłowym. Innowacyjność i innowacje to 150 lat historii i cele teraźniejsze i kierunek na przyszłość całej firmy BASF. 

Inwestowanie w innowacje odbywa się w firmie w wielu obszarach, przy czym dział rolniczy korzysta z tej strategii najbardziej. Aż 40% wszystkich środków, które są przeznaczane na inwestycje w innowacje w firmie trafia do rolnictwa. Nie mniej ważny od innowacji jest dla BASF zrównoważony rozwój tak rolnictwa, jak i samej firmy. BASF deklaruje bowiem, że chce do 2030 r. uzyskać w swojej działalności poziom neutralny w kwestii emisji dwutlenku węgla.

Rewolucyjna molekuła

Częścią realizowanej strategii w kierunku innowacji jest oczywiście substancja Revysol (pisaliśmy szerzej w relacji Dni Pola w Pągowie), którą przedstawiał bliżej dr Jarosław Nadziak, menedżer fungicydów w zbożach i kukurydzy w BASF. 

Substancja jest nowa, innowacyjna i co warte podkreślenia – przeszła bez trudu wszystkie najnowsze i bardzo restrykcyjne przepisy związane z rejestracją substancji czynnych w Unii Europejskiej. Dlatego produkty na bazie tej substancji będą w najbliższych wielu latach unikalnym narzędziem w zarządzaniu odpornością sprawców chorób na fungicydy w różnych gatunkach roślin. 

W tym roku w lutym substancja Revysol uzyskała rejestrację w Europie. Rejestracja pierwszego produktu z Revysolem w Polsce jest oczekiwana na ostatni kwartał br. co ma umożliwić sprzedaż i zastosowanie produktu do zabiegów fungicydowych w zbożach wiosną 2020 r. W kolejnych sezonach rejestrowane będą produkty z Revysolem do ochrony zbóż w innych terminach, jak i do ochrony innych upraw (kukurydza, rzepak, burak cukrowy, warzyw, sadów). 

Revysol to pewność skuteczności zwalczania sprawców chorób – mówi dr Jarosław Nadziak. – Ta substancja w porównaniu z niektórymi triazolami wiąże się z patogenem 100 razy silniej, a ta siła wynika ze specyficznej budowy molekuły, która dopasowuje się do struktury patogenu. Revysol w 5 godzin od aplikacji jest w 50% wchłonięty przez rośliny i już działa. 

Superstart sezonu i… susza

– Sezon miał superstart – mówił Cezary Urban, dyrektor działu BASF Agricultural Solution. – To było świetne przezimowanie roślin i praktycznie brak wymarznięć. Dzięki temu rolnicy wykonali zabiegi fungicydowe T1 w zbożach, inwestowali w ochronę rzepaku i jego wiosenne skracanie. W uprawy od początku wiosny mocno inwestowali warzywnicy, bo sprzyjała temu dobra koniunktura na rynku warzyw. 

Początek sezonu był mocny i dobry i do czasu konferencji (miała miejsce 12 czerwca br.) można było jeszcze oczekiwać doskonałych plonów. Jak wiemy, obecnie pogoda i susza mocno zweryfikowała nadzieje i oczekiwania. 

Postęp wniosą hybrydy pszenicy

O segmencie nasion mówił podczas konferencji Tomasz Kowal, kierownik ds. sprzedaży nasion BASF, a wcześnie przykładowe i dostępne produkty – odmiany rzepaku z serii InVigor można było obejrzeć w Pągowie na poletkach. Rolników ciekawi zapewne, w jakim kierunku i jak szybko będzie rozwijał się nowy dział nasienny. Otóż firma BASF realizuje bardzo ważny nowy projekt hodowli pszenicy mieszańcowej (hybrydowej). Prace muszą być zaawansowane, bowiem na konferencji podano przybliżoną datę rejestracji pierwszych hybryd pszenicy ozimej – 2024 r.

Hodowla odmian mieszańcowych pszenicy ma dać nowy impuls do wzrostu plonowania tego gatunku. Jak pokazują różne dane, Europa Zachodnia notowała systematyczny wzrost plonowania pszenicy ozimej do ok. 2000 r. i od tego czasu trwa stagnacja plonów.

Dygitalizacja, to znaczy…

Mówiąc wprost – to ogólnie i szeroko pojęta cyfryzacja. O cyfryzacji rolnictwa i udziale w tym firmy BASF mówił na konferencji Cezary Urban. Firma oferuje aktualnie bardzo ciekawą aplikację Xarvio, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie na rynku polskim są dwie takie platformy cyfrowe BASF. Pierwsza to Xarvio Scouting – rozpoznawanie chorób, rozpoznawanie i liczenie szkodników odłowionych do żółtych naczyń. rozpoznawanie chwastów i dożywienia azotem. Druga to Xarvio Field Manager – monitorujący sytuację polową, okna aplikacyjne, technologie zmiennego dawkowania i strefowania. Te produkty mają uzupełnić kolejne, m.in. Xarvio Tmhealthy Fields. Powód – to przydane, skuteczne, ogólnie dostępne i cenione przez rolników narzędzia wspierające podejmowanie decyzji. 

Rozwiązania cyfrowe są potrzebne i przydatne. Przybywa urządzeń mobilnych pozwalających używać aplikacji bezpośrednio na polu. Dostęp do Internetu też nie jest problemem. Digitalizacja ma miejsce i jej znaczenie w rolnictwie będzie rosło.

Marek Kalinowski

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 09:41