StoryEditorJęczmień

Nawet oprysk nie zwalczy tych chorób jęczmienia. Jak się ich pozbyć?

19.07.2019., 17:07h
W uprawie zbóż jest spora grupa chorób o znaczeniu gospodarczym, których możemy się pozbyć tylko na etapie przygotowywania materiału siewnego i tylko zaprawami. Dziś przypominamy najważniejsze choroby jęczmienia, które możemy ograniczyć tylko zaprawami.
Wiele grzybów rozwija się wewnątrz tkanek zbóż przez cały okres ich rozwoju, ale objawy chorobowe stają się widoczne dopiero w okresie kłoszenia. Niestety, wielu chorób nie ograniczymy zabiegami nalistnymi, tylko zaprawami. Trzeba też podkreślić, że zaprawiając ziarno siewne ograniczamy także tych sprawców chorób, których możemy wiosną zwalczać nalisnie.

Odglebowe i odnasienne

Zanim przejdziemy do listy konkretnych chorób jęczmienia, warto powiedzieć o zagrożeniach wszystkich zbóż i ich źródłach. Np. źródłem sprawców zgorzeli podstawy źdźbła, pałecznicy zbóż i traw jest gleba. Z kolei takie choroby, jak pasiastość liści jęczmienia, głownia pyląca, źdźbłowa i zwarta, śnieć cuchnąca i gładka, są odnasienne. Zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa oraz śnieć karłowa również mogą być zawleczone z materiałem siewnym, ale też mogą czekać na zboża w glebie.

Warto dodać, że spośród chorób odnasiennych trudno jest rozprawić się z tymi, które porażają i zasiedlają zarodki ziarniaka (głownia pyląca, zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa). W okrywie owocowo-nasiennej sła...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 13:13