StoryEditorburaki cukrowe

Nawet trzy zabiegi na chwościka w burakach cukrowych

07.07.2022., 09:07h
Przez chwościka uprawa buraka cukrowego znacznie podrożała, a przykładem dużego zagrożenia chorobą był ostatni sezon. Normą w zwalczaniu chwościka były 3 zabiegi w centrum i 1–2 na północy kraju.

W monitorowaniu i ograniczaniu chwościka buraka bardzo pomagają plantatorom komunikaty służb surowcowych cukrowni. Ważna jest uprawa odmian z tolerancją, ale faktem jest, że ta choroba staje się coraz większym, jak nie największym, problemem w uprawie buraka cukrowego.

Dlaczego na chwościka warto zastosować trzy zabiegi?

Sporą trudnością w tym roku będzie to, że wiele preparatów wypadło z rynku. To efekt wycofania najpierw propikonazolu, a potem epoksynazolu. Sprzedaż produktów z epoksynazolem była jeszcze w ub.r., a niektóre z fungicydów z tą substancją są dopuszczone do stosowania do końca września br. (dotyczy to np. środka Epoksy 125 SC). To utrudni rotację substancji czynnych przy ochronie trzyzabiegowej i grozi uodparnianiem się chwościka, co już wcześniej było stwierdzane. Np. izolaty chwościka w Polsce w 100% uodporniły się na tiofanat metylowy, podobnie jest z azoksystrobiną i piraklostrobiną.

To poważne problemy, ale też przy kurczącej się palecie substancji czynnych skuteczne zwalczanie chwościka jest możliwe. Jest sporo fungicydów jedno- i dwuskładnikowych opartych na strubilurynach (głównie azoksystrobinie) i triazolach (dife...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 13:43