StoryEditornawożenie

Nawożenie startowe azotem rzepaku i zbóż ozimych - termin i dawka

14.02.2022., 11:02h
Przypominamy, nic się nie zmieniło w przepisach i nawożenie startowe azotem rzepaku i zbóż ozimych można będzie wykonać od 1 marca. Czas pokaże, czy wegetacja ruszy wcześniej jak dwa lata temu, czy spóźni się jak w ub.r.

Azot startowy trzeba podać wcześnie, a całą wiosenną jego dawkę uzależnić od ocenionego potencjału plonotwórczego po zimie i po uszkodzeniach wiosennymi przymrozkami. Nikt bowiem przy tak drogich nawozach nie będzie stosował azotu na zapas, ale precyzyjnie, rozważnie, dbając o plon przy maksymalnej efektywności nawożenia.

Przy wyborze sposobu nawożenia praktykowane jest podejście indywidualne

Właściwie co gospodarstwo to inna taktyka nawożenia azotem i w każdym kupowane są inne nawozy azotowe. Można byłoby o tym mówić w nieskończoność i udowodnić zasadność każdego, choć różniącego się istotnie zalecenia nawożenia azotem. Precyzyjna dawka azotu startowego może być dokładnie określona na podstawie testu Nmin, czyli pomiaru zawartości azotu mineralnego w warstwie gleby 0–90 cm.

Jeżeli założymy wielkość plonu nasion rzepaku 3,5 t na hektar to zalecana dawka N wynosi 210 kg na hektar. Należy od tego odjąć ilość Nmin w warstwie 0–60 cm. Jeżeli wynosi np. 70 kg N na hektar to dawką wiosenną azotu powinno być 140 kg/ha. W dużej mierze jest to dawka teoretyczna, bo efektywność wykorzystania azotu przez rośliny na jednostkę plonu za...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 16:28