StoryEditornawożenie

Dawkowanie RSM: ile na 1 ha w zależności od stężenia

10.02.2023., 12:02h
Szybko działająca saletra amonowa musi czekać wiosną na co najmniej 30 mm opadu, aby azot mógł dotrzeć w zasięg systemu korzeniowego. To zdecydowana przeszkoda dla efektywności azotu stosowanego w dawkach startowych w oziminach.

Znacznie szersze optymalne okno aplikacji ma roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM). Przy dobrym uwilgotnieniu gleby dociera do korzeni nawet bez opadu i działa właściwie natychmiast. Można do RSM dodawać ponadto np. siarkę, mikroelementy i zapobiegać stratom azotu przez dodawanie inhibitorów nitryfikacji.

Dla RSM najmniej kłopotliwe jest stężenie 28%

Mimo wielu zalet RSM jest nawozem kapryśnym, a w sytuacji, kiedy dopiero wdrażamy go do stosowania w gospodarstwie musimy zapoznać się ze sposobami wyliczania dawek azotu wagowo i objętościowo. RSM jest produkowany w trzech wersjach stężenia (28%, 30% i 32%) i każde ma inne właściwości chemiczne. Niestety, im wyższe jest stężenie RSM, tym szybsza jest jego krystalizacja. RSM o stężeniu 32% krystalizuje już w temperaturze 0°C, a RSM o stężeniu 28% (gotowy do przechowywania i stosowania) krystalizuje dopiero w temperaturze minus 17°C.

Ze względu na najkorzystniejsze właściwości fizykochemiczne Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach zaleca stosować RSM o stężeniu 28% N i o gęstości 1,28 kg/dm3. Podczas rozcieńczania bardziej skoncentrowanego 32% lub 30% RSM nawóz należy d...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 15:02