Kiedy rolnik może wyjechać w pole z azotem już w lutym? [WARUNKI]Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

Kiedy rolnik może wyjechać w pole z azotem już w lutym? [WARUNKI]

10.02.2024., 15:30h
Po ubiegłorocznej nowelizacji Programu azotanowego z zastosowaniem nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych nie trzeba czekać do 1 marca. Wszystko zależy jednak od pogody, tj. od temperatury oraz, co nie uległo zmianie, od opadów.

Kiedy można stosować nawóz zawierający azot?

Aby można było zastosować nawóz zawierający azot już w lutym na oziminach oraz uprawach trwałych, wieloletnich i trwałych użytkach zielonych, średnia dobowa temperatura powietrza przez 5 dni następujących po sobie każdego dnia powinna przekroczyć 3°C. W przypadku nawożenia pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przez 5 dni następujących po sobie każdego dnia powinna przekroczyć 5°C.

Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3° i 5°C są publikowane na stronie internetowej IMGW-PIB (agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia).

Jeśli gospodarstwo jest położone na terenie dwóch lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin okreś­lony dla powiatu, na którym znajduje się najwięcej gruntów.

Bez względu na temperaturę nawozów zawierających azot nie wolno stosować na glebach zalanych i nasyconych wodą, pokrytych śniegiem i zamarzniętych, czyli takich, które nie rozmarzają nawet w ciągu dnia.

image
Nawożenie azotem 2024

Wiosenne nawożenie azotem możliwe już w 12 województwach [Aktualna MAPA]

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 02:41