Ostatni dzwonek na zbadanie zawartości azoty w glebie. Ile to kosztuje?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

Ostatni dzwonek na zbadanie zawartości azotu w glebie. Ile to kosztuje?

12.02.2024., 09:00h
Informacja o glebowych zasobach azotu mineralnego pozwala bardzo precyzyjnie, pod zakładany plon, zaplanować startowe nawożenie, dobrać formy nawozowe azotu i zdecydować, czy będzie potrzebny i w jakich proporcjach podział wiosennej dawki.

Ile kosztuje badanie na zawartość azotu w glebie?

To badanie kosztuje. Dokładne zbadanie azotu mineralnego (Nmin) w profilu glebowym 0–60 cm (0–30 cm i 31–60 cm) z oceną, to w Stacjach Chemiczno-Rolniczych koszt 28,12 zł. Ten koszt rozkłada się na 4 ha, ale nie obejmuje usługi pobrania prób lub wypożyczenia laski.

Jak pobrać próbę gleby?

Próby możemy pobrać osobiście wypożyczonymi laskami glebowymi. Możemy zlecić to lokalnej firmie świadczącej takie usługi lub Stacji Chemiczno-Rolniczej. Samą laskę, najlepiej ze zwykłej rurki stalowej, możemy wykonać gospodarskim sposobem, a w internecie zapewne znajdziemy przydatne instrukcje.

W każdej sytuacji próba musi być pobierana zgodnie z instrukcją, a znając swoje gleby, trzeba wziąć pod uwagę występującą zmienność glebową. Zazwyczaj dobrze wiemy jak układa się mozaika glebowa. Przy zmienności glebowej reprezentatywne próbki pobieramy dla pól 1-hektarowych, jeżeli gleby są wyrównane, próbę zbiorczą zgodnie z instrukcją pobieramy dla 4-hektarowych obszarów.

Ile musi ważyć próbka gleby?

Do analizy azotu ostatecznie z poszczególnych warstw wystarczy nam po ok. 200 g reprezentatywnych prób. Oczywiście próby do analizy azotu pobieramy z profili do 60 cm (0–30 i 31–60 cm) lub do 90 cm (0–30, 31–60 i 61–90 cm). Próby wsypujemy w szczelne woreczki i najlepiej jest je od razu dostarczyć do analizy. Jeżeli zwłoka w dostarczeniu ma przekroczyć 2 dni, powinniśmy taką próbę zamrozić.

Pamiętajmy o reżimie postępowania z próbą do badania azotu mineralnego – musi trafić do analizy natychmiast. Możliwe jest krótkie, maksymalnie do 3 dni przechowywanie próbki w temperaturze 2–5 st. C. Dłuższe przechowywanie wymaga temperatury minus 18 st. C. Pamiętajmy też, że na jedną próbę zbiorczą musimy pobrać 15 prób pierwotnych. W wyznaczaniu punktów poboru warto skorzystać z instrukcji stacji i nie pobierać prób na obrzeżach pól w pasie 4 m.

Ile czasu trzeba czekać na wyniki badania azotu mineralnego w glebie?

Planowanie nawożenia startowego wiosną najlepiej jest oprzeć na wynikach badania azotu mineralnego. Czasami na wynik poczekamy dzień lub dwa, innym razem nawet dwa tygodnie. A zatem, trzeba dobrze zaplanować termin pobrania prób i ich przekazania do analizy. Początek lutego to ostatni dzwonek, bo być może już za tydzień lub dwa można będzie legalnie i w dobrym oknie pogodowym zastosować azot startowy.

Jeżeli ze zwłoką otrzymamy wynik analizy i jeszcze go nie mamy, a można wykonać nawożenie i są dobre warunki na zastosowanie startowego nawożenia, to i tak informacje z badań są cenne. Przy podziale dawki azotu będziemy mieli wiedzę, jak skorygować tę drugą wiosenną dawkę na plus bądź minus.

Jakie są zasoby azotu mineralnego w glebie?

Jeżeli azotu nie badamy to do realizacji programu azotanowego wymagającego tworzenia planów nawożenia azotem przyjmuje się, że zasoby azotu mineralnego wiosną w warstwie gleby 0–60 cm w glebach:

  • bardzo lekkich wynoszą – 49 kg N/ha,
  • lekkich – 59 kg N/ha,
  • średnich – 62 kg N/ha,
  • ciężkich – 66 kg N/ha.

To założenie niemające wiele wspólnego z rzeczywistością.

Przyjmuje się, że wiosną w glebach ciężkich w warstwie 0–60 cm jest 66 kg azotu mineralnego na 1 ha (z badań wieloletnich wynika, że być powinno), to zależnie od przedplonu, temperatur, opadów itd., tego azotu może być mniej niż 50 kg/ha, ale może też być powyżej 110 kg/ha. To bardzo duża rozpiętość i pole do racjonalnego oszczędzania.

Rolniku, czas odnowić szkolenia ze stosowania oprysku i obsługi opryskiwacza. Sprawdź, do kiedy musisz to zrobić KLIKNIJ TUTAJ.

image
Uprawa

Kiedy rolnik może wyjechać w pole z azotem już w lutym? [WARUNKI]

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 16:48