Kupując wapno nawozowe pamiętajmy, że o jego działaniu decyduje rodzaj złoża wapiennego, rozdrobnienie i aktywność chemiczna. Informacje powinniśmy znaleźć w etykiecie, a w przypadku wapna nawozowego luzem, w zbiorze dokumentów towarzyszących, których okazania i ewentualnej kserokopii powinniśmy się domagaćMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Po czym poznać dobre wapno nawozowe? Jakie musi mieć cechy?

29.07.2024., 13:00h

Dlaczego wapnowanie gleby jest ważne i co należy wiedzieć, by wybrać dobre wapno i we właściwy sposób uzupełnić jego braki?

Dlaczego wapnowanie gleby jest niezbędne?

Około 50% gleb użytków rolnych charakteryzuje się bardzo kwaśnym i kwaśnym odczynem (pH ≤ 5,5). Nieprawidłowy odczyn gleby powoduje, że rośliny nie mogą pobrać z roztworu glebowego większości składników pokarmowych wprowadzanych w nawozach mineralnych. Włączenie zabiegu wapnowania do podstawowej praktyki rolniczej jest zatem niezbędne.

Najdrobniej zmielone, niezawierające zanieczyszczeń ani wody, to najlepsze wapna. Jednak nie każde wapno można wysiać na pole. Do wapnowania gleb należy używać wyłącznie nawozów dopuszczonych do obrotu i stosowania w rolnictwie.

Jakie wapno można wprowadzać do obrotu?

Na rynku dostępne są granulowane wapna węglanowe, dolomity, kredy czy wapna tlenkowe, zróżnicowane cenowo. Ryzykowne jest jednak stosowa...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 00:29