StoryEditorziemniaki

Nicienie w ziemniakach – jak je zwalczać?

19.11.2019., 16:11h
W uprawie ziemniaka naukowcy opisują wiele szkodliwych gatunków nicieni i aby przedstawić ich biologię rozwoju, trzeba byłoby poświęcić kilkadziesiąt stron. Ich szkodliwość jest duża, chociaż dla wielu gospodarstw uprawiających ziemniaki na mniejszą skalę lub na własne potrzeby, ten problem nie jest widoczny.
Badania składu gatunkowego nicieni przeprowadzone na terenie Wielkopolski cytowane w „Metodyce integrowanej ochrony ziemniaka” wykazały obecność 36 gatunków należących do 15 rodzajów, w tym gatunki powodujące straty w uprawie ziemniaka. Najważniejszymi szkodnikami upraw ziemniaka są: mątwik ziemniaczany, mątwik agresywny, niszczyk ziemniaczak, niektóre gatunki krępaków i guzaki.

Nicienie różnią się szkodliwością i biologią rozwoju. Poza ziemniakami i roślinami z rodziny psiankowatych mają szeroką listę roślin żywicielskich. Stwierdzenie obecności nicieni nie jest łatwe, a zdiagnozowanie konkretnego gatunku wymaga badań laboratoryjnych, izolowania cyst z ziemi i korzeni, obserwacji bulw ziemniaka. Jak wspomniałem – nicienie to duży problem, ale dla większości rolników problem niewidoczny.

Objawy żerowania nicieni na ziemniaku

Obserwacje części nadziemnych ziemniaka w zasadzie nic nie mówią o obecności nicieni. Faktem jest, że porażenie ziemniaka przez mątwiki może sugerować obecność skupisk roślin wykazujących objawy zahamowania wzrostu (wyraźnie mniejsze, więdnące, o żółtych i gorzej wykształconych liściach), ale to można...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. grudzień 2024 07:08