StoryEditorpozostałe rośliny

O czym warto pamiętać zakładając uprawę śliwy?

16.11.2020., 11:11h
Na krajowe owoce zawsze jest popyt. Przeznaczmy pod uprawę cennych gatunków choćby niewielki areał o odczynie pH 5,5–6,6 i cieszmy się z korzyści finansowych, jakie przyniosą.
Śliwki są zdrowym i poszukiwanym surowcem zarówno dla przemysłu przetwórczego, jak i z przeznaczeniem deserowym. A ponieważ jest czas sadzenia drzew owocowych do mrozów, pomyślmy nad alternatywą dodatkowego dochodu.

Nie zakładaj sadu śliwowego w miejscach zastoisk mrozowych

Nie są wymagające a klimat naszego kraju sprzyja ich uprawie. Bardzo wiele odmian doskonale znosi skrajnie niskie temperatury, które panują w zimowych miesiącach. Największym zagrożeniem są wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić zawiązki kwiatowe, w efekcie czego nie zakwitną i nie zaowocują. Gdy spodziewamy się przymrozków, dobrą metodą jest deszczowanie, które zapobiega uszkodzeniu kwiatów, nawet przy spadku temperatury do minus 5 st. C. Warto jednak zwracać uwagę, by nie zakładać sadu śliwowego w miejscach zastoisk mrozowych. Drzewka sadzimy nieco wyżej niż pozostałe uprawy. Nie należy sadzić śliw w miejscach z wystawą na zimne wiatry. Najlepiej byłoby zlokalizować nasadzenia za ścianą z żywopłotu bądź innych drzew tworzących osłonę szczególnie od strony północnej, bo śliwy lubią stanowisko dobrze nasłonecznione i łatwo się nagrzewające. Lub...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 19:04