StoryEditorWiadomości rolnicze

Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?

13.05.2022., 11:05h
Przed nami kontynuacja ochrony pszenicy przed chorobami, czyli zabieg T2. Kiedy i czym wykonać ten oprysk, by roślinom zapewnić zdrowie i osiągnąć wysoki plon?

Wraz z ekspertem technicznym Syngenty, Pawłem Sobolewskim odwiedziliśmy gospodarstwo rodzinne Emilii i Macieja Gralewskich położone w miejscowości Kostrogaj w gminie Radzanowo koło Płocka.  Od 2016 r. rolnicy współpracują z firmą Syngenta, która wspólnie z nimi zakłada doświadczenia polowe. Sprawdziliśmy, w jakim stanie jest obecnie plantacja pszenicy u państwa Gralewskich. Porozmawialiśmy też o zabiegach, jakie zostaną wykonane w najbliższym czasie. 

Jaką strategię ochrony pszenicy przyjęto w gospodarstwie państwa Gralewskich?

W pszenicy ozimej u państwa Gralewskich jesienią został wykonany zabieg zwalczający miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne mieszaniną preparatów Boxer i diflufenikan.  Natomiast pierwszy zabieg fungicydowy wykonano w fazie BBCH 31. Zastosowano mieszaninę Turbo Pak oraz Unix. Wykonano też zabieg regulacji wzrostu preparatem Modus z dodatkiem antywylegacza. 

- Zabieg był skuteczny, bo nie widać żadnych ognisk chorobowych – wyjaśnił Paweł Sobolewski.

Ekspert ocenił, że efekty ochrony tą mieszaniną są bardzo dobre, a plantacja prezentuje się zdrowo. 

Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?

Na plantacji w Kostrogaju niedługo zostanie wykonany kolejny zabieg -T2 na liść flagowy. To bardzo ważny zabieg, bo rośliny w tej fazie rozwojowej wymagają szczególnie skutecznej ochrony przeciwgrzybowej. Od zdrowych liści pszenicy zależy przecież plon. Dlatego warto wybrać produkt, który będzie skutecznie zwalczał wszystkie choroby liści i zapewni wysoki plon.

- Takim preparatem jest Elatus Era, który charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością przeciwko najważniejszym chorobom grzybowym w pszenicy: septorioza paskowana liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści (DTR), rdza brunatna, rdza żółta, czy fuzarioza kłosów – wyjaśnia specjalista Syngenty.

Więcej o ochronie pszenicy przed chorobami w zabiegu T2 dowiesz się z filmu!

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 06:25