StoryEditorWiadomości rolnicze

Odkryto gen, dzięki któremu rośliny rosną w wyższych temperaturach

12.05.2015., 12:05h
Nieznany dotąd gen, który pozwala roślinom regulować wzrost zależnie od temperatury, odkryli naukowcy z Australii i Hiszpanii. Ich wyniki przedstawione w "PLOS Genetics" mogą być pomocne w pracach nad odmianami, które lepiej zniosą ocieplenie. 

Naukowcy odkryli gen po badaniach naturalnych populacji rzodkiewnika (Arabidopsis thaliana) - roślinnego odpowiednika myszy laboratoryjnej, wykorzystywanego często w badaniach, np. genetyki roślin.

 

"Rośliny są bardzo wrażliwe na zmiany w środowisku i nawet drobne zmiany temperatury wpływają na ich wzrost - podkreśla jeden z autorów badania, Sureshkumar Balasubramanian z Monash University (Australia). - Byliśmy zaskoczeni, kiedy stwierdziliśmy, że niektóre populacje rzodkiewnika po prostu nie będą rosły, jeśli temperatury zwiększyłyby się nawet o 3-4 st. C".

 

Naukowcy zaczęli szukać i znaleźli gen, który pozwala roślinom regulować wzrost zależnie od temperatury; nazwali go ICARUS1. Okazało się, że rośliny posiadające wadliwy gen ICARUS1 przestawały rosnąć, gdy temperatura stawała się zbyt wysoka, i ponownie zaczynały, gdy się ochładzało.

 

Balasubramanian przypomina prognozy mówiące o negatywnym wpływie wzrostu średnich temperatur na Ziemi na produkcję rolniczą. Dlatego tak ważne jest, by coraz lepiej rozumieć mechanizmy, poprzez które rośliny regulują swój wzrost - tłumaczy.

 

"Pozwala nam to przewidywać nowe sposoby i mechanizmy, dzięki którym wzrost roślin może być optymalizowany" - zaznacza badacz.

 

"Co ciekawe, Arabidopsis nie jest jedyną rośliną, która ten gen posiada. Można go znaleźć u niemal wszystkich innych organizmów, co pozwala sądzić, że nasze wyniki można wykorzystać również w przypadku zbóż" - dodaje.

 

Wyniki tego badania mogą prowadzić do stworzenia roślin, które zniosą wyższe temperatury - sugerują autorzy badania. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. czerwiec 2023 12:03