StoryEditorBuraki cukrowe

Odmiany buraka cukrowego - dlaczego cukrownia ogranicza listę odmian?

20.03.2019., 13:03h
Rolnicy chcą znać wady i zalety odmian i świadomie dobierać je do uprawy. W przypadku buraka cukrowego są pewne ograniczenia i wąskie listy odmian rekomendowanych do uprawy wyznaczane w rejonie przez politykę surowcową cukrowni. A wąskie, bo ilość odmian buraka cukrowego w Krajowym Rejestrze jest jak na ten gatunek potężna. To aż 133 wpisane odmiany.

M.in. dlatego, moim zdaniem, polityka cukrowni zawężania listy odmian do uprawy do ok. 20 jest rozsądna i poparta badaniami. Warto jednak znać cały rynek nasienny i wiedzieć, jakie cechy posiadają szczególnie te najnowsze odmiany w Krajowym Rejestrze. Nowe odmiany są plenniejsze od starszych i najczęściej posiadają więcej niż jedną odporność lub tolerancję, np. na chwościka, nicienie, czy rizomanię. Przy wyborze, nawet tym wąskim z rekomendacji cukrowni, warto zapoznać się z wynikami doświadczeń.

Nie ma słabych odmian buraka

Obecne technologie uprawy buraka cukrowego wypracowane wspólnie przez służby surowcowe cukrowni i rolników są na wysokim poziomie, ale i są znacznie łatwiejsze i efektywniejsze niż dwadzieścia lat temu. Np. średnie plony korzeni odmian wzorcowych z doświadczeń COBORU w 2017 r. wyniosły 889 q/ha (od 672 q/ha do 1020 q/ha). Duża w tym zasługa postępu hodowlanego i plenności odmian, ale też był to sezon komfortowy pod względem opadów. Z tego powodu niższa była polaryzacja cukru – średnio w badaniach COBORU w 2017 r. wyniosła 17,4%. W ostatnim suchym roku 2018 średni plon wzorca wyniósł 805 q/ha przy polaryzacji 17,9%....

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 09:03