StoryEditorwiadomości z branży

Plon do 12t/ha w pszenicy ozimej. Rekord AgriiDemo Tour 2022

27.09.2022., 11:09h
Tegoroczny cykl spotkań polowych AgriiDemo Tour 2022 firma zaplanowała w siedmiu lokalizacjach. Większość odbyła się w maju i czerwcu na poletkach doświadczalnych, gdzie eksperci firmy zaprezentowali szeroki wachlarz odmian Nasiona Dalgety.

Nie zabrakło nowości, a co najważniejsze, rolnicy mogli zobaczyć potencjał plonowania odmian zbóż i rzepaku na własne oczy. Ofertę odmian prezentowali eksperci z Działu Nasiennego, jednak każde spotkanie było okazją do omówienia najważniejszych i aktualnych w tym sezonie problemów.

AgriiDemo Tour 2022 wiele uwagi poświęciła edukacji w zakresie stosowania nawozów mocznikowych

Drogie nawozy i ochrona utrudniona wycofywaniem substancji czynnych to główne problemy tego i z pewnością przyszłego sezonu. Dlatego na AgriiDemo Tour 2022 wiele uwagi firma poświęciła edukacji w zakresie stosowania nawozów mocznikowych zawierających inhibitory ureazy, racjonalnym dawkom azotu, aplikacji mikroelementów oraz ochronie biologicznej roślin uprawy polowej. Biorąc pod uwagę trudności sezonu, tematem spotkań było „12 ton pszenicy ozimej – czy to możliwe w tym roku?”.

Odpowiedź padła 11 sierpnia 2022 r., w powiecie kętrzyńskim, w miejscowości Kaskajmy, w gospodarstwie Piotra Kaniewskiego, w którym odbyło się jedno z tegorocznych spotkań AgriiDemo. W tej lokalizacji firma zaprezentowała sześć odmian pszenicy ozimej oraz dwie odmiany pszenżyta. A plony? – przerosły najśmielsze oczekiwania gospodarza i ekspertów firmy.

Na spotkaniu AgriiDemo w gospodarstwie Piotra Kaniewskiego najwyżej z palety prezentowanych odmian pszenicy ozimej plonowała LG Keramik. Jej tegoroczny wynik to 12,6 t/ha

  • Na spotkaniu AgriiDemo w gospodarstwie Piotra Kaniewskiego najwyżej z palety prezentowanych odmian pszenicy ozimej plonowała LG Keramik. Jej tegoroczny wynik to 12,6 t/ha

Wysokie plony różnych odmian pszenicy

Plon powyżej 12t/ha oczywiście osiągnięto przy udziale dwóch odmian: LG Keramik, hodowli Limagrain z plonem 12,6 t/ha i RGT Kilimanjaro hodowli RAGT z plonem na poziomie 12,4 t/ ha.

Plonowanie pozostałych odmian również było bardzo wysokie: pszenica Ambicja 11 t/ha; pszenica Moschus 10,9 t/ha; pszenica Sacramento i Skagen na poziomie 10,8 t/ha. Pszenżyta ozime plonowały na poziomie: pszenżyto Dolindo 11 t/ha; pszenżyto Medalion 10 t/ha.

Ciekawostką i miłym zaskoczeniem zarówno dla gospodarza, jak i przedstawicieli firmy Agrii Polska było osiągnięcie plonu na poziomie ok. 10,9 t/ha z pszenicy RGT Kilimanjaro sianej po kukurydzy na kiszonkę. Siew nastąpił późną jesienią (ok. 20 października). Na wynik plonowania wpływa także odpowiednio dobrana technologia nawożenia, ochrony i regulacji łanu. Firma już rozpoczęła pracę nad przyszłorocznymi spotkaniami.

Niewiele gorsza od LG Keramik okazała się odmiana RGT Kilimanjaro (plon 12,4 t/ ha). Wysoko plonowały też odmiany pszenicy ozimej: Ambicja (11t/ha), Moschus (10,9 t/ha), Sacramento i Skagen (10,8 t/ha), a także pszenżyto ozime Dolindo (11 t/ha) i Medalion (10 t/ha)

  • Niewiele gorsza od LG Keramik okazała się odmiana RGT Kilimanjaro (plon 12,4 t/ ha). Wysoko plonowały też odmiany pszenicy ozimej: Ambicja (11t/ha), Moschus (10,9 t/ha), Sacramento i Skagen (10,8 t/ha), a także pszenżyto ozime Dolindo (11 t/ha) i Medalion (10 t/ha)

Marek Kalinowski

fot. Agrii

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 33. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 22:17