Poznańska Hodowla Roślin dostanie 19 mln zł dotacji na nowe odmiany zbóż i roślin strączkowychPHR
StoryEditorUprawa

Poznańska Hodowla Roślin dostanie 19 mln zł dotacji na nowe odmiany zbóż i roślin strączkowych

08.07.2024., 09:01h
PHR otrzymała prawie 19 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu, dzięki któremu zostaną opracowane nowe odmiany roślin.

Na realizację, jakiego projektu PHR dostało dofinansowanie?

PHR to spółka należąca do Krajowej Grupy Spożywczej, która została nagrodzona w prestiżowym konkursie NCBIR FENG – Ścieżka SMART i otrzymała dofinansowanie o wartości 18,8 mln zł na realizację projektu o nazwie „Innowacje w procesach i metodach w hodowli zbóż i roślin strączkowych dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju w zmieniających się warunkach klimatycznych i gospodarczych”.

Jakie jest cel projektu PHR?

Celem projektu, którego realizację PHR rozpoczęła w styczniu br., jest opracowanie nowych odmian roślin, które będą lepiej przystosowane do zmieniających się warunków klimatycznych i gospodarczych. Całkowity koszt realizacji to 34,9 mln zł. Finał prac został zaplanowany na koniec roku 2029.

Do tego czasu mają zostać opracowane i wdrożone innowacyjne metody oceny i selekcji materiałów roślinnych, czyli m.in.:

  • nowe narzędzia molekularne wspierające proces selekcji i stabilizacji mechanizmów roślinnych.

W ramach projektu planowany jest również rozwój nowych metod hodowli in vitro zbóż ozimych oraz wykorzystania dronów w procesach hodowlanych umożliwiających precyzyjne zarządzanie uprawami, dzięki czemu ma zostać zwiększona efektywność produkcji rolnej.

Jakie prace zamierza wykonać PHR w ramach projektu?

W ramach projektu planowane jest stworzenie innowacyjnych odmian zbóż i roślin strączkowych, z których co najmniej kilka zostanie wpisane do ich rejestru krajowego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Nowe odmiany mają wyróżniać się korzystnymi cechami ilościowymi i jakościowymi oraz adaptować się do zmiennych warunków klimatycznych i nowych wymogów agrotechnicznych, które wynikają z zasad Europejskiego Zielonego Ładu.

Skąd pochodzi dofinansowanie na realizację projektu PHR?

Dofinansowanie na realizację projektu PHR pochodzi nie tylko z NCBiR, ale również z Funduszu Badań i Rozwoju Grupy Kapitałowej grupy Spożywczej, który zapewnia stabilność finansową projektu. Dzięki temu możliwa będzie kontynuacja innowacyjnych prac i rozwój polskiego rolnictwa, a także poprawa bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: inf. prasowa PHR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 11:15