Rolnicy nie mają czym karmić krów, a aplikacja suszowa wciąż nie działaCanva
StoryEditorAplikacja suszowa

Rolnicy nie mają czym karmić krów, a aplikacja suszowa wciąż nie działa

27.06.2024., 17:30h
Susza w Polsce jest coraz większa, ale rolnicy nie mogą zgłaszać strat, bo aplikacja suszowa wciąż nie działa. Dlatego po raz kolejny domagają się jej pilnego uruchomienia i sumowania wszystkich szkód.

Aplikacja suszowa wciąż nie działa

Rolnicy apelują o natychmiastowe usprawnienie i uruchomienie aplikacji suszowej. Domagają się też opracowania rzetelnego systemu ogłaszania suszy na określonym terenie. Alarmują, że deficyt wody pogłębia się, zaczyna brakować paszy dla bydła, ale szkody wciąż nie można zgłosić.

- Tereny zielone w tym roku również są dotknięte klęskami, gdzie w wielu przypadkach zwierzęta przebywające na pastwiskach już nie mają zapewnionego wypasu, pozostaje jeszcze fakt braku paszy na okres zimowy. Rolnicy liczą straty, a aplikacja wciąż nie działa, dlatego wnioskujemy o pilne uruchomienie rządowej aplikacji umożliwiającej złożenie wniosku o oszacowanie strat – apeluje Dolnośląska Izba Rolnicza.

Rolnicy walczą o możliwość zgłaszania szkody na każdym etapie wegetacyjnym roślin

Samorząd rolnicy wskazuje, że system ogłaszania suszy wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W opinii DIR należy zmienić zasady zgłaszania strat.

- Uważamy, że rolnik powinien mieć możliwość zgłoszenia szkody na każdym etapie wegetacyjnym roślin, nie tylko w terminie wskazanym przez raporty IUNiG, które nie są wiarygodne, choćby ze względu na zbyt małą ilość stacji meteorologicznych – tłumaczy Izba.

Rolnicy chcą sumowania strat i stałych komisji gminnych

Rolnicy domagają się także sumowania strat suszowych i innych. Chcą też, by, komisje gminne były powołane na stałe, bo w ten sposób można uniknąć przedłużania procedury szacowania.

- Powołane komisje pracowałyby w trybie ciągłym, co pozwoliłoby na łączenie protokołów strat w poszczególnych uprawach. Łącząc podsumowanie strat, rolnik otrzymałby odszkodowanie za rzeczywiste straty spowodowane przez kilka zjawisk atmosferycznych na raz, bez potrzeby każdorazowego uruchamiania zespołów szacujących straty – wyjaśnia DIR.

Pomoc suszowa 2024: kiedy ruszy aplikacja suszowa?

W związku z apelami rolników zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa, kiedy uruchomi aplikację suszową. W odpowiedzi resort poinformował, że zamierza to zrobić na przełomie czerwca i lipca. 

- Obecnie trwają prace z administratorem systemu związane z wprowadzeniem usprawnień i uruchomieniem aplikacji suszowej w kampanii susza na rok 2024 planowanym na przełomie czerwca i lipca br. - wyjaśnia nam ministerstwo.

Aplikacja suszowa bez zwierząt

Ministerstwo poinformowało także, że w kampanii 2024 nastąpi rezygnacja z wprowadzania danych dotyczących produkcji zwierzęcej. - Do wprowadzenia pozostanie wyłącznie produkcja roślinna - tłumaczy resort.

Sprawą szwankującej aplikacji suszowej zajął się też Rzecznik Praw Obywatelskich. 

image
Pomoc suszowa

Aplikacji suszowa szwankuje: RPO żąda wyjaśnień od ministra rolnictwa

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 04:38