StoryEditorWiadomości rolnicze

Rekordowe plony. Rzepak ponad 6,4 t/ha i pszenica 11,6 tony! Jakie odmiany dały super plon?

29.08.2022., 11:08h
Wiele firm zaopatrzenia doradza rolnikom i motywuje ich do wdrażania autorskich kompleksowych technologii uprawy.

Dziś dwa takie przykłady, które pokazują, że w trudnym bieżącym sezonie z widmem suszy wiosennej, drogimi nawozami i olejem napędowym, dobre doradztwo i motywacja pozwalają bić gospodarskie, a nawet krajowe rekordy plonowania.

Jakie plony zdominowały Ligę Mistrzów Plonowania?

Liga Mistrzów Plonowania to program realizowany przez firmę PROCAM we współpracy z rolnikami, którego celem było monitorowanie wysokości osiąganych plonów oraz ustanawianie i bicie rekordów plonowania w uprawach polowych.

Pierwszy etap rozgrywek Ligi obejmował rywalizację odmian rzepaku ozimego oraz technologię ich uprawy. Jak pokazały osiągnięte wyniki prób prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów, udało się w tym ciężkim roku, jeśli chodzi o opady, uzyskać wspaniałe wyniki będące rekordami województw w roku 2022 r.

Jak informuje firma PROCAM, w ramach Ligi, w 9 województwach udało się ustalić rekordy najwyższego plonu rzepaku, wynoszące sporo powyżej 5 ton nasion z ha (tabela). Rekordy te w przeważającej mierze uzyskano na doskonałej odmianie LG Absolut, która od lat jest w czołówce najwyżej plonujących odmian, ale też swoje doskonałe walory pokazała nowa odmiana, jaką jest Batis. Na uzyskane wartości plonów duży wpływ miały także profesjonalne zalecenia programu ochrony i nawożenia opierające się na produktach oferowanych przez doradców PROCAM.

Przy okazji rywalizacji w Lidze Mistrzów Plonowania, rewelacyjny wynik padł w województwie podkarpackim. Zebrany plon rzepaku ozimego w gospodarstwie Wacława Szozdy wynoszący 6,421 t/ha pobił o 0,231 t/ha dotychczasowy Rekord Polski wynoszący 6,19 t/ha.


Rekord Polski w plonie rzepaku ozimego z hektara udało się uzyskać dzięki nowej odmianie LG Baracuda (w ofercie PROCAM w nowym 2023 roku), zaangażowaniu Wacława Szozdy (pierwszy z prawej) – właściciela rekordowego gospodarstwa, a także doskonałym zaleceniom agrotechnicznym doradcy PROCAM Mirosława Koczyńskiego (pierwszy z lewej) – Trenera Ligii Mistrzów Plonowania

  • Rekord Polski w plonie rzepaku ozimego z hektara udało się uzyskać dzięki nowej odmianie LG Baracuda (w ofercie PROCAM w nowym 2023 roku), zaangażowaniu Wacława Szozdy (pierwszy z prawej) – właściciela rekordowego gospodarstwa, a także doskonałym zaleceniom agrotechnicznym doradcy PROCAM Mirosława Koczyńskiego (pierwszy z lewej) – Trenera Ligii Mistrzów Plonowania

Rekord w plonowaniu pszenicy dzięki technologii „Idę po Rekord”

Technologia „Idę po Rekord” jest programem realizowanym przez firmę Chemirol, który pomaga i motywuje rolników do ustanawiania Indywidualnych Rekordów Gospodarstwa w plonowaniu zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych. O pierwszych rekordach plonów rzepaku niedawno pisaliśmy, a niedawno kilka gospodarstw odnotowało rekordowe plony pszenicy ozimej.

W drugim tygodniu sierpnia został ustanowiony, najwyższy jak do tej pory, wynik Indywidualnego Rekordu Gospodarstwa w plonie pszenicy ozimej zebranej z jednego hektara. Wynik, który osiągnięto w gospodarstwie Rolnyvik w Barcianach (woj. warmińsko-mazurskie) to 11,6 t/ha przy zastosowaniu odmiany RGT Specialist, środków ochrony INNVIGO i asortymentu pełnego odżywiania roślin z firmy Chemirol. Proces zbioru i pomiar był nadzorowany przez niezależnego sędziego z Biura Rekordów.

Wynik 11,6 t/ha w pszenicy ozimej jest najwyższym, jaki odnotowano w gospodarstwie, co potwierdza skuteczność technologii „Idę po Rekord” oraz zastosowania nowości – produktu BlueN. Wspólnie z właścicielem od lat koncentrujemy wysiłki nad zwiększeniem plonu i poprawą struktury gleby poprzez analizy glebowe, właściwe zmianowanie, odpowiednie nawożenie i ochronę, a także stosowanie biostymulatorów, w tym preparatu BaktoKompleks na ściernisko, dzięki którym udało nam się osiągnąć te wspaniałe wyniki – podsumował osiągnięty wynik Przemysław Kowalczyk, dyrektor Oddziału Mazury w firmie Chemirol.

W Papowie Biskupim, w gospodarstwie Bartosza Wiśniewskiego padł już indywidualny rekord plonowania rzepaku (5,48 t/ha), a kolejna wizyta ekspertów Chemirolu na czas zbioru pszenicy też dała rekord gospodarstwa w jej plonowaniu – 10,1 t/ha, który również jest rekordem tego gospodarstwa. W międzyczasie rekord pobiło inne gospodarstwo – w Radunku państwo Nowińscy zebrali 11,1 t/ha pszenicy. Początkowo nie dowierzali rezultatowi, potem przyszła wielka radość.

Każdego z klientów traktujemy indywidualnie i cieszymy się z jego sukcesów. Wspólnie z rolnikiem analizujemy sytuację w gospodarstwie i ustalamy strategię działania. Chemirol w każdym przypadku dokłada wszelkich starań, aby zapewnić klientom produkty mające ułatwić pracę na polu i osiągać rekordowe plony. Przykładem jest tutaj chociażby produkt BlueN – tegoroczna nowość w ofercie Chemirolu. Preparat dostarcza roślinie azot w formie amonowej, co jest jego kolosalną zaletą w czasach suszy. Chcę mocno podkreślić, że każde z gospodarstw, które w tym roku zdobyło Indywidualny Rekord Gospodarstwa, działało w ramach programu „Idę po Rekord”. Gorąco zachęcam, aby do niego przystąpić na www.ideporekord.pl. Polony mówią same za siebie – podkreśla dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, dyrektor Działu Marketingu i PR.

Pamiątkowe zdjęcie po pobiciu rekordu plonowania pszenicy w gospodarstwie Rolnyvik w Barcianach. Ale plon 11,6 t/ha to nie wszystko. Ważna jest jakość ziarna, a ta była bez zarzutu: liczba opadania – 351, gęstość – 79,4, białko – 13,9

  • Pamiątkowe zdjęcie po pobiciu rekordu plonowania pszenicy w gospodarstwie Rolnyvik w Barcianach. Ale plon 11,6 t/ha to nie wszystko. Ważna jest jakość ziarna, a ta była bez zarzutu: liczba opadania – 351, gęstość – 79,4, białko – 13,9

fot. Chemirol, PROCAM

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 16.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 04:27