StoryEditorSzkodniki

Rolnicy i specjaliści sprawdzali co w polu piszczy

22.06.2021., 10:06h
Pod hasłem jak w tytule odbywają się coroczne spotkania rolników z naukowcami i specjalistami z zakresu upraw rolniczych, podczas których omawiane są bieżące problemy i wyzwania w uprawie zbóż, kukurydzy i rzepaku. Wydarzenie organizuje KP ODR we współpracy ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian COBORU w Chrząstowie.
Na początku czerwca zostały omówione zagadnienia dotyczące zagrożenia ze strony szkodników roślin uprawnych wynikające ze zmian klimatu oraz ograniczeń w możliwości stosowania środków ochrony roślin. Problematykę między innymi zwalczania szkodników w uprawach zbóż rolnikom wyjaśniał dr Grzegorz Pruszyński.

Ochrona upraw stanowi coraz większe wyzwanie dla rolników

W tym roku wilgoci nie brakuje, a niskie temperatury i zimna, długa wiosna ograniczyły także rozwój szkodników. Problematyka ochrony zbóż przed szkodnikami została omówiona na doświadczeniach PDO w Chrząstowie, które są prowadzone na kilku poziomach agrotechnicznych.
 
Ochrona zbóż, rzepaku i kukurydzy stanowi coraz większe wyzwanie dla rolników. UE konsekwentnie ogranicza ilość dozwolonych substancji czynnych. O ile wśród fungicydów i herbicydów są jeszcze wprowadzane nowe premierowe rozwiązania, o tyle w przypadku insektycydów substancji o szerokim spektrum działania ubywa.
 
– Jesteśmy przy zbożach. Musimy pamiętać o nowych szkodnikach, które się w plantacjach pojawiły. Podstawowy, na który od lat zwracamy uwagę to mszyce. Jesienią są wektorami chorób wiru...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:23