StoryEditorrzepak

Różne technologie uprawy sześciu odmian rzepaku w ramach Projektu Agrii Demo

26.08.2020., 15:08h
To ciekawe doświadczenie na polach w Strzelcach Małych realizowane wspólnie przez firmę Agrii Polska i Agro-Masz śledzimy od zeszłorocznej jesieni. To doświadczenie technologiczne jest jednym z 10 realizowanych w br. w Projekcie Agrii Demo. Tematyka każdego jest inna i pokazuje w różnych gatunkach roślin różne rozwiązania technologiczne, zaczynając od nawożenia po technologie uprawy z jednoczesnym naciskiem na produkty, które stosujemy w trakcie prowadzenia upraw.
W Strzelcach Małych byliśmy na polu w czasie siewu sześciu odmian rzepaku ozimego maszynami z Agro-Masz w uprawie tradycyjnej (orka), uproszczonej i w srip-till (pasowa). O dokładnych parametrach wykorzystanych do tego maszyn pisaliśmy jesienią ub.r. w nr. 36 TPR na stronach 28–30. W dniu 6 sierpnia br. przyszedł czas na ocenę tego doświadczenia, którego miarą jest plonowanie sześciu odmian w trzech technologiach uprawy.

Odmiana Fuego w technologii strip-till

Plony zebrane w dniu 6 sierpnia z 18 dużych poletek (6 odmian x 3 technologie = 18 poletek) pokazujemy w tabeli. Ktoś może powiedzieć, że rewelacji nie ma. Zgoda, ale też warto powiedzieć na wstępie, że jakość gleby przeznaczonej pod doświadczenie, w dodatku o niskim pH, była kiepska. Zanim kombajn ruszył, Krystian Nowak z Agro-Maszu liczył, że najlepsze poletko da plon w okolicach 3 t/ha. Ten sceptycyzm wynikał z tego, że 7 ha przeznaczonych pod doświadczenie to gleba lekka, przeważnie V klasy, z niskim pH. Ponadto wczesną wiosną rośliny odczuły suszę i zredukowały część potencjału plonowania ukształtowanego wiosną. Krystian Nowak pomylił się i rzecz jasna pomyłki nie żałuje....
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 07:07